Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-02-16 Palma na konkurs
Aby zachować tradycję własnoręcznie robionych palm wielkanocnych, Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu już po raz czternasty ogłasza regionalny konkurs na wykonanie palmy Wielkanocnej.
Jury będzie oceniać własną inwencję artystyczną uczestników. Gotowe ozdoby zakupione w sklepach będą dyskwalifikowane. Podobny los spotka palmy, w które zostaną wetknięte rośliny chronione (np. widłak). Pod uwagę będą brane tylko te zrobione z naturalnych surowców (np. gałązki wierzby, suszone rośliny) z własnoręcznie wykonanymi zdobieniami, np. z bibuły.
Fot. Archiwum muzeum
Tradycyjne palmy wielkanocne podlaskie przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy. Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową – zwaną na Podlasiu Wierbnicą. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis. Przybiera się jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.
Fot. Archiwum własne
Nagrodzone palmy w Muzeum Pisanek w Ciechanowcu
Wierzenia ludowe mówią, że wysoka palma przyniesie jej twórcy długie i szczęśliwe życie, zaś piękna - sprawi, że dzieci będą dorodne. Uczestnicy konkursu – by być w zgodzie z tradycją - prześcigają się w długości palm. W zeszłym roku najdłuższa miała 7,5 metra wysokości, najkrótsza jedynie 3 centymetry. Najbardziej znanymi są palmy kurpiowskie, które osiągają wysokość nawet do 10 metrów.
Fot. Archiwum własne
Nagrodzone palmy w Muzeum Pisanek w Ciechanowcu
Termin składania prac upływa 1 kwietnia. Wręczenie nagród wykonawcom najładniejszych palm nastąpi w Niedzielę Palmową około godz. 12.00 po sumie z procesją.
Wszyscy twórcy, wraz ze swymi palmami, spotykają się w ciechanowieckim kościele na mszy świętej. Co roku oprócz parafian i zaproszonych gości w wyjątkowo barwnej procesji idą uczestnicy konkursu z każdego niemal zakątka diecezji. Z roku na rok grono rośnie, na ubiegłoroczny konkurs wpłynęło aż 499 palm!
Zainteresowani mogą uzyskać informacje i odpowiedzi na wszelkie wątpliwości i pytania w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu – tel. (86) 2771 328 wew. 21 lub e-mail: zabytekpodlasia@interia.pl
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )