Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2011-03-08 Zdobnictwo Podlasia
Miłośnikom budownictwa drewnianego polecamy album „Zdobnictwo drewnianych domów na Białostocczyźnie”. Spotkanie promocyjne z autorem publikacji dr Arturem Gawłem odbędzie się 10 marca (w czwartek) o godz. 17.00, w Ratuszu – Muzeum Podlaskim w Białymstoku.
Jest to drugie wydanie publikacji. Zostało znacznie rozszerzone i wzbogacone. Pierwsze - zostało niezwykle przychylnie przyjęte przez czytelników. Skłoniło to wydawnictwo Orthdruk do wznowienia publikacji.
W albumie możemy zobaczyć najpiękniejsze przykłady zdobnictwa architektonicznego w regionie, począwszy od widoków całych domów, poprzez takie detale jak ganki, drzwi, naroża, listwy podokapowe po ozdobne, kowalskie zamki drzwi i zawiasy, czy też snycerskie zdobienie tramów - belek umieszczanych w dziewiętnastowiecznych chałupach pod pułapem.
Fot. Archiwum muzeum
1. Nadokiennik z listwami podokapowymi
2. Dom ze zdobieniami Ostrówki gm. Zabłudów
Zamieszczono w nim znacznie więcej fotografii (ponad 300) oraz rysunków (około 250). Książka jest w trzech językach - oprócz polskiego mamy pełne tłumaczenie tekstu na język angielski i niemiecki. Album zawiera bibliografię przedmiotu, indeks 250 miejscowości, w których wykonano rysunki i fotografie wraz z mapą obszaru, z którego zebrano materiał do książki.
Fot. Archiwum muzeum
1. Ganek Bobrówka gm. Jaświty
2. Okno z nadokiennikiem i okiennicami
Zamieszczona w książce mapa z miejscowościami, w których wykonano fotografie i rysunki opisanych domów pozwala wybrać się w podróż trasą ginącej już niestety drewnianej architektury.
Autor ma nadzieję, że album stanie się praktycznym przewodnikiem dla tych, którzy chcieliby wskrzesić tę tradycję. Czytelnicy znajdą w nim wzorniki tradycyjnych ozdób, pomocne w dekoracji swoich, nowo budowanych domów.
Książka to plon blisko dwudziestu lat badań terenowych autora, co sprawia, iż album ma walor także archiwalny, gdyż w ciągu tych dwóch dekad wiele opisanych i sfotografowanych przez autora domów i detali zdobniczych przestało istnieć.
O autorze: dr Artur Gaweł, etnograf, od 2008 kierownik Białostockiego Muzeum Wsi, oddziału Muzeum Podlaskiego w Białymstoku, prezes białostockiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, autor licznych artykułów i publikacji na temat kultury ludowej Podlasia, wieloletni członek komisji oceniającej zgłoszone budynki w konkursie na Najlepiej Zachowany Zabytek Budownictwa Wiejskiego w województwie podlaskim.
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )