wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-15 Wystawa pisanek

Pisanki zdobione techniką batikową, rytowniczą oraz aplikacyjną, palmy plecione z suszonych, barwionych kwiatów i traw, gliniane baranki, drewniane ptaszki oraz wiele innych świątecznych dekoracji będzie można oglądać na wystawie „Pisanki i palmy wielkanocne”, którą organizuje Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu. Ekspozycja potrwa od 29 marca do 15 kwietnia.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Pisanka wykonana techniką batikową. 2 Pisanka zdobiona techniką rytowniczą

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Pisanka aplikacyjna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na wystawie pokazane zostaną między innymi pisanki wykonane przez współczesnych twórców na motywach huculskich, suwalskich, opolskich czy rzeszowskich, ale również takie, które łączą tradycyjne techniki z nowymi sposobami zdobienia na przykład technikę batikową z podmalowywaniem wzorów flamastrem.

 

Dzisiejsi artyści obok motywów zapamiętanych z dzieciństwa stosują te, które są wyrazem ich indywidualnych możliwości i wyobraźni.

 

W obrzędowości wielkanocnej szczególną rolę pełniło jajko, którego niezwykła symbolika sięga czasów przedchrześcijańskich. W wielu kulturach świata symbolizowało życie, płodność oraz odradzanie się przyrody. Według najstarszych i najbardziej rozpowszechnionych wierzeń uważano je za praźródło, prapoczątek wszelkiego życia na ziemi.

 

Zdobione jajko miało zapewniać szczęście, powodzenie i ochronę przed urokami, używano go w rytuałach płodności, zabiegach uzdrawiających i działaniach magicznych.

 

W okresie Świąt Wielkanocnych pełniło też rolę obrzędowego daru, który wręczano sobie wzajemnie wyrażając w ten spsoób sympatię i miłość (zakochani przesyłali sobie pisanki zabarwione na czerwono).

 

Wystawa zakończy się kiermaszem, podczas którego można będzie kupić prezentowane rekwizyty i ozdoby świąteczne.

 

KIERMASZ WIELKANOCNY  
16.04 godz. 10.00 – 16.00

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263