Pobierz MP3
- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2009-12-10 Urokliwe Bojary
Osiedle Bojary w Białymstoku to miejsce nietypowe, swym wyglądem bardziej przypominające urokliwą wieś podlaską niż miasto. Drewniane i murowane, parterowe domki, otoczone drzewami - przez jednych uznawane są za unikatową zabudowę, przez innych za przeżytek. Miejsce, które należy zburzyć i zastąpić efektowną architekturą.
Co zrobić z tym miejscem dyskutowano już latach 70. Brak stanowczych decyzji i skutecznych rozwiązań prawnych, zapewniających ochronę osiedla, doprowadziły do sytuacji, w której to ponad stuletni domek sąsiaduje z kolorowym, wielopiętrowym blokiem. Najstarsze budynki zostały zastąpione przez nowe domy jednorodzinne, znacząco odbiegające od stylu okolicznych.
Zachowana, choć w szczątkowej formie zabudowa Bojar – domki drewniane o spiczastych dachach i nisko osadzonych oknach - jest ciągle świadectwem historii Białegostoku i jego mieszkańców.
Wieś Bojary (nazwa pochodzi od zamieszkujących na tym terenie bojarów) po raz pierwszy została wymieniona w przywileju króla Jana Kazimierza z 15 stycznia 1661 r. Przyznawał on kościołowi białostockiemu dziesięcinę z pszenicy i owsa m.in. z tej wsi. Bojary przetrwały drugą wojnę światową, aczkolwiek w większości opuszczone, stały się przymusowym miejscem osiedlenia osób, które porzuciły wieś dla miasta.
Bojary ze względu na swoje położenie, tuż obok centrum i głównych arterii komunikacyjnych, otaczającej zieleni, stały się atrakcyjnym terenem pod zabudowę. Ale – choć gmina wystawiła 10 działek do sprzedaży, kupcy nie ustawili się w kolejce. Nie wszystko można tu bowiem zbudować.
Przyjęty w 2007 roku przez radnych plan dla tej dzielnicy zakłada ścisłą ochronę drewnianych budynków i nakazuje podporządkować się wymogom. Na elewacji nie może być sidingu, a dachy muszą być pokryte np. ceramicznymi dachówkami. Domki mają być takie jak kiedyś.
Mimo tych ograniczeń znalazł się kupiec, który docenił urok tego miejsca. Za ponad 150 tys. zł jedną z wystawionych do przetargu działek kupiła pani Iwona Zalewska. Nie przeraża jej to, że będzie musiała wybudować dom zgodnie z wytycznymi planistów. Dzieciństwo spędziła w podobnej dzielnicy i teraz ponownie chce w takim budynku zamieszkać.
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze