wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-19 Urodziwe pisanki

Niezwykłej urody pisanki, m.in. huculskie wykonane ręką utytułowanej artystki Marii Monczak Kieleczawy oraz palmy wielkanocne można zobaczyć na wystawie „Wielkanocna plastyka obrzędowa” w Muzeum Etnograficznym w Zielonej Górze z/s w Ochli.  Wystawa potrwa do końca kwietnia.

 

Fot. Archiwum muzeum

Maria Monczak Kieleczawa prezentuje swoje pisanki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wiele osób może być zaskoczonych, że proste ludowe wzory są niezwykle kunsztowne i śmiało mogą rywalizować z dokonaniami nowoczesnego dizajnu. Na wystawie zobaczymy też prace Władysława Tomczaka, Zofii Monczak, Ireny Monczak Maksymczak oraz Ireny Dobuckiej.

 

Fot. Archiwum muzeum

1. Pisanki Władysława Tomczaka 2. Pisanki Zofii Monczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3. Pisanki Ireny Monczak Maksymczak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Na szczególną uwagę zasługują pisanki Marii Monczak Kieleczawy z Wrocławia, która do perfekcji opanowała technikę batikową. O wartości artystycznej jej pisanek świadczą najwyższe nagrody otrzymywane przez nią w konkursach organizowanych w Polsce i za granicą.

 

Prace artystki znajdują się w zbiorach Muzeum Etnograficznego we Wrocławiu, Toruniu i w jedynym w Polsce Muzeum Pisanki w Ciechanowcu.

 

Poza granicami kraju pisanki Marii Monczak Kieleczawy znajdują się w zbiorach Saksońskiego Muzeum Sztuki Ludowej w Dreźnie oraz w prywatnych kolekcjach w USA, Kanadzie, Afryce, Niemczech, Francji, Ukrainie i innych krajach świata.

 

Zdobienia pisanek według wzorów łemkowskich artystka nauczyła się w dzieciństwie od babci i mamy.

 

Od 1995 r. rozwija swój talent pisankarski opierając się na prastarych wzorach huculskich. Wykonywane przez nią pisanki charakteryzuje linearny ornament dokładnie pokrywający całą powierzchnię jajka. Wielobarwne, misternie pisane wzory odznaczają się w jej pracach specyficzną kolorystyką: czerwoną, białą, zieloną, żółtą i czarną.

 

Fot. Archiwum własne

1. Pisanki huculskie Marii Monczak Kieleczawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pięcio-pokoleniową rodzinną tradycję pisankarską kontynuują również jej córki: Marta i Aleksandra.

 

W trakcie wernisażu artystka zaprezentowała sposób wykonywania wzorów huculskich techniką batikową - piórkową.

 

Fot. Archiwum własne

1. Narzędzia potrzebne do wykonania pisanek

2. 3.4.5 Poszczególne etapy powstawania pisanek: najpierw białe jajko zanurza się w żółtej farbie, następnie rysuje się woskiem wzór, po raz kolejny wkłada się do farby pomarańczowej i znów nanosi się woskiem wzór. Czynność powtarza się w kolejności od najaśniejszej farby do najciemniejszej.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl