wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-20 Święto Kaszubów

Kaszubi – aby podkreślić swoją tożsamość - organizują 19 marca Dzień Jedności Kaszubów czyli Kaszëbszci dzëń jëdnote. Jest to święto obchodzone na pamiątkę pierwszego zapisu słowa „Kaszuby” w źródłach historycznych, co miało miejsce 773 lata temu.

 

Pierwszy raz nazwa określająca plemię kaszubskie wystąpiła 19 marca 1238 r. w bulli wydanej przez papieża Grzegorza IX, w której książę Bogusław I jest tytułowany księciem Kaszub.

 

Podczas tego święta akordeoniści biją rekord, grając jednocześnie przez 5 minut. Podczas ubiegłorocznej próby zagrało 268 muzyków. W ustanowieniu rekordu może uczestniczyć każdy, bez względu na wiek, płeć, wyznanie, narodowość i miejsce zamieszkania. W próbie mogą uczestniczyć zarówno profesjonaliści, jak i amatorzy.

 

Fot. Archiwum http://www.wrotapomorza.pl 

Próba bicia rekordu przez akordeonistów

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W tym roku - w drugim dniu obchodów tego święta czyli 20 marca - będzie można posłuchać akordeonowej wersji utworów „Od błotka do błotka” oraz „To je naszo zëmia”.

 

Bicie rekordu Polski odbędzie się o godz. 17.00 w Słupsku w w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 3 przy ul. Marii Zaborowskiej 2.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl