wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-20 Dania postne

W okresie Wielkiego Postu może warto spróbować potraw postnych kaszubskich. Proponujemy zupę z z brzadu,czyli suszonych owoców: gruszek, jabłek, śliwek i wiśni, a także kluski ziemniaczane kładzione łyżką.

 

Fot. Archiwum Knorr

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Urozmaiceniem pożywienia Kaszubów były owoce – gruszki, jabłka, śliwki. Duże ich ilości suszono na zimę w piecach chlebowych jako tzw. brzad, z którego gotowano zupy. Przyrządzano je z drobnymi kluskami, z dodatkiem mleka lub śmietany, a także mąki, cukru i soli.  

Zupa z brzadu

 

Składniki:

 

2 szklanki brzadu (gruszek, jabłek, śliwek i wiśni)

2 l wody

sól, cukier

1/2 szklanki śmietany

zasmażka z mąki  

 

Przyrządzanie:

 

Do 2 l zimnej wody włożyć brzad, czyli suszone owoce wiśni, jabłek, gruszek i śliwek (proporcje i rodzaj owoców często ulegały zmianie w zależności od dostępności owoców oraz upodobań gospodyni). 

 

Po doprawieniu do smaku solą gotować wszystko do miękkości.

 

Potem wlać ½ szkalnki śmietany wymieszanej z łyżką zasmażki. Zagotować, doprawić cukrem.

 

 

Kluski ziemniaczane kładzione łyżką

 

 

Kluski ziemniaczane kładzione łyżką przygotowywano jako danie główne - okraszone lub z dodatkiem cebuli w okresie postu. Popijano je maślanką. Podawano je też m.in. jako dodatek do zupy brzadowej.  Spożywano je również na śniadanie z mlekiem w postaci zupy mlecznej.

 

Przygotowywano porcję surowych kartofli startych na tarce o drobnych oczkach. Sok należało wycisnąć, mączkę zebrać i dodać z powrotem do kartofli.

 

Kilkoma łyżkami mąki zagęszczano masę ziemniaczaną, dodawano jajka i sól do smaku. Dobrze wyrobione ciasto wrzucano łyżką na wrzątek i gotowano około 15 min od wypłynięcia, w zależności od wielkości kluseczek.

 

Inny rodzaj klusek przygotowywano ze startych surowych kartofli zmieszanych z ugotowanymi kartoflami przepuszczonymi przez maszynkę.
/źródło: http://www.wrotapomorza.pl/ 
 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263