wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-20 Rzeźba ludowa

Tajemnica Odkupienia dokonana przez Mękę Chrystusa na Krzyżu   jest obecna  w sztuce całego świata chrześcijańskiego. Była i jest  ona inspiracją dla wielu, także polskich, twórców ludowych, którzy  chętnie podejmują tematy pasyjne.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

To właśnie wizerunek Ukrzyżowanego Chrystusa czy Boleść Matki  po stracie syna, ukazana w przedstawieniach Piety, są najczęściej  ilustrowanymi wątkami w rzeźbie czy malarstwie  na szkle.

 

Wydarzenia pasyjne rozpoczyna Triumfalny wjazd  Pana Jezusa do Jerozolimy w Niedzielę Palmową, po nim następuje  wielkoczwartkowe Ustanowienie Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, modlitwa w Ogrójcu,  Droga Krzyżowa, Męka i Śmierć
na  Krzyżu i  opłakiwanie przez Matkę  po zdjęciu ciała Chrystusa z Krzyża . Kończy je radosny Dzień Zmartwychwstania Pańskiego.

 

Artyści  ludowi potrafią w sposób prosty, a zarazem wzruszający  przybliżyć nam - poprzez swoje dzieła - te najważniejsze w życiu każdego chrześcijanina, wydarzenia Wielkiego Tygodnia.

 

Jest to fragment wykładu Hanny Nasz, która przybliżyła uczestnikom warsztatów rzeźbiarskich tematykę pasyjną w sztuce ludowej.

 

Warsztaty zorganizowało Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu.

 

Muzeum posiada bogatą kolekcję rzeźby o tematyce religijnej z VIII i XIX wieku. Jest to jedyny na terenie Dolnego Śląska tak cenny i okazały zbiór - liczącym ok. 290 obiektów. Wśród nich są wizerunki Chrystusa Ukrzyżowanego, Zmartwychwstałego, Frasobliwego.

 

Zabytki pochodzą głównie z Ziemi Kłodzkiej, Kotliny Kamiennogórskiej, z okolic Lwówka Śląskiego i Lubania.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263