wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-03-22 Jarmark Podlaski

Jubileuszowy XX Jarmark Wielkanocny Sztuki Ludowej Podlasia promujący bogate tradycje sztuki i rękodzieła ludowego odbędzie się 3 kwietnia (niedziela) na Rynku wokół białostockiego Ratusza.

 

Na ponad stu stoiskach można będzie kupić świąteczne ozdoby i wyroby związane z Wielkanocą: baranki z cukru i gipsu, koszyczki na święconkę z wikliny i drewna dartego, wyroby koronczarskie i hafciarskie.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak zwykle będzie to okazja do zakupu wileńskich, kurpiowskich i lubelskich palm wielkanocnych oraz zdobionych jajek.

 

Wśród pisanek można będzie wybierać w rozmiarach, wzorach i kolorach. Pisanki z jaj kurzych, gęsich i strusich zdobione woskiem pisakiem szpilkowym (z okolic Lipska nad Biebrzą) i lejkowym z okolic Siemiatycz, będą konkurowały z pisankami kurpiowskimi oraz  jajkami zdobionymi frywolitką, czyli haftem czółenkowym.


Wśród ponad 100 zaproszonych na imprezę rękodzielników nie zabraknie też działających jeszcze twórców innych specjalności: garncarzy z ceramiką siwą z Czarnej Wsi Kościelnej, tkaczek z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowali, bednarzy, łyżkarzy, plecionkarzy, rzeźbiarzy ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Od kilku lat jarmark wielkanocny stał się miejscem promocji nie tylko sztuki ludowej Podlasia, ale i tradycyjnie wytwarzanych produktów spożywczych lokalnych producentów.

 

W tym roku zaprezentują oni m.in. chleby wypiekane według tradycyjnych receptur, miody z podlaskich pasiek i odpustowe obwarzanki, sery korycińskie, ogórki narwiańskie, piwo kozicowe i wileńskie, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy.


Oprawę muzyczną zapewnią kapele z Podlasia.


Imprezę przygotowuje już po raz dwudziesty Dział Etnografii Muzeum Podlaskiego i Stowarzyszenie Twórców Ludowych pod patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263