wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-08 Baranki i pisanki

Dawniej baranki wielkanocne były pieczone ze słodkiego ciasta.  Dzisiaj można je zobaczyć także z gipsu, gliny, drewna, nawet dmuchanego szkła. Jak zrobić baranka z gliny dzieci uczyły się na warsztatach „Spotkania z rękodziełem ludowym”, organizowanych przez Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

 

Fot. Archiwum własne

Baranki z gliny - prace twórcy ludowego i dzieci

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Takiego baranka każdy może wykonać w domu. W glinę zaopatrujemy się w specjalistycznych sklepach, można też kupić przez Internet. Po ulepieniu baranka, zajączka czy innych zwierzątek glinę pozostawiamy do wyschnięcia w miejscu przewiewnym, nienasłonecznionym. Po trzech dniach swoją figurkę można pomalować farbami akrylowymi.

 

 

 

 

Dzieci poznawały też batikową technikę zdobienia jaj . Polega ona na tym, że specjalnym pisakiem (patyczkiem z osadzoną na końcu główką szpilki) gorącym roztopionym woskiem „pisze się” wzór. Najlepiej użyć do tego celu pszczelego wosku (np. ze świecy z wosku pszczelego).

 

Fot. Archiwum własne

1. Gaik ozdobiony pisankami 2. Malowanie jajka gorącym woskiem

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Wzór  na jajku można wykonać na dwa sposoby – albo rysuje się wzór woskiem na naturalnej skorupce, a potem zanurza się w barwniku, następnie ściera się wosk i otrzymuje biały wzór na barwnym tle. Albo najpierw barwi się jajko, a potem nanosi się wosk rysując wzór.

 

Fot. Archiwum własne

1. Maczanie pisaka w rozgrzanym wosku 2. Wzór na jajku wykonany dziecięcą ręką.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Aby rysunek był widoczny, miesza się rozpuszczony wosk z białym pigmentem stosowanym jako dodatek do farb. 
Dzieci z wielkim przejęciem przygotowywały swoje ozdoby wielkanocne. Trzeba przyznać, że wychodziło im to całkiem sprytnie. 

 

 

 

Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki prowadzi warsztaty z cyklu "Spotkania z rękodziełem ludowym" do 8 kwietnia. Zobacz, czego można się tam nauczyć.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl