wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-04-05 Pająki ozdobne

Pająki, kiedyś bardzo popularne dekoracje wielkanocne, mają szanse na nowo zagościć w naszych domach. Coraz więcej osób zaczyna doceniać ich piękno. Dla nich właśnie Muzeum Podlaskie i Stowarzyszenie Dziedzictwa Podlasia zorganizowały warsztaty wykonywania pająków.  

 

Fot. Pająki Bożeny Chomiczewskiej, pod której kierunkiem uczestnicy warsztatów będą uczyć się je wykonywać.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pająki są to przestrzenne, barwne konstrukcje zrobione ze słomy, fasoli, grochu, piór, włóczki, postrzępionego płótna oraz kolorowych bibułek i papierów. Mają być lekkie, żeby pod wpływem ruchu powietrza, kręciły się pod sufitem - bo tam właśnie zawieszano pająki. Wisiały niczym bajeczne świeczniki, żyrandole, girlandy.

 

Przypominały bożonarodzeniowe podłaźniczki, również zawieszane pod sufitem, z tym że je akurat robiono z zielonych gałęzi zdobionych opłatkami i owocami.

 
Pająki są symbolem urodzaju i szczęścia.

 
Przybierały najróżniejsze kształty:

 
- krystaliczne – ze słomy, od bardzo prostych, złożonych z kilku połączonych ze sobą ażurowych graniastosłupów, po bardzo skomplikowane konstrukcje, również ze słomy – dekorowane kwiatami z bibuły.

 

Fot. Archiwum własne

Pająk w Muzeum Pisanki w Ciechanowc

 

 

 

 

 

 

 

 

 


– w kształcie kuli, z grochu lub fasoli – zazwyczaj w kształcie żyrandoli, z włóczki i ze słomy w kształcie cztero-, sześcio- i ośmiobocznych tarcz.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
- tarczowe – budowane z kilku tarcz zawieszanych piętrowo. Tarcze były wyplatane ze słomy lub z wielobarwnej włóczki. Nadawano im kształt kwadratu lub sześcioboku. Na rogach i pośrodku na słomkach zawieszano mniejsze pajączki o podobnej konstrukcji.

 
- promieniste – w formie girland. Z materiałów cięto taśmy i skręcano dwoma paskami różnokolorowej bibuły. Miejsce związania wszystkich taśm i zakończenia zdobiono wielopłatkowymi kwiatami z bibuły.

 

Fot. Archiwum Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Pająki występowały powszechnie na terenie całej Polski.  Podstawowe formy miały wiele odmian w zależności od wyobraźni i zdolności manualnych dziewcząt i kobiet, które je wykonywały.


Warsztaty wykonywania pająków odbędą się 12 kwietnia.

 
Informacje i zapisy: jcharytoniuk@gmail.com

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl