wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-29 Harmonia ma bloga

Na blogu http://odkryjmazowsze.blox.pl harmonia ma swoją specjalną zakładkę. To honorowe miejsce zawdzięcza fascynacji Marcina – autora wpisu – tym instrumentem. Dla niego harmonie są małymi dziełami sztuki. Marcin zachęca blogowiczów do uważnego przyjrzenia się harmoniom ich wyglądowi – przepięknemu kunsztowi wykonania, a także wsłuchania się w melodykę.

 

Fot. Archiwum MCKiS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pierwsze diatoniczne harmonie ręczne (jeszcze jedno- i dwurzędowe) pojawiły się na ziemiach polskich przed 1860 r.

 

Instrumenty te napływały głównie z terenu Rosji, Prus, Niemiec i Austrii. W ślad za tym zaczęły powstawać w Polsce zakłady serwisujące te instrumenty, aż wreszcie pojawili się wytwórcy.

 

Harmonie były produkowane m.in. przez mniejsze i większe zakłady z Warszawy i okolic. 

 

Cechą charakterystyczną tychże instrumentów było bogate zdobnictwo korpusów. Klawisze przypominały te fortepianowe.

 

Fot. Archiwum MCKiS

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Praktyka ozdabiania nasiliła się od momentu pojawienia się akordeonów. Firmy oferowały przebogatą gamę zdobień i ornamentów w najrozmaitszych technikach.

 

Warto wymienić: krycie celuloidem białym lub kolorowym, brokatem srebrnym lub złotym, imitacją perłowej masy, krycie i intersjowane fornirem, grawerowanie, upiększanie sztucznymi brylantami lub inkrustrowanie prawdziwą masą perłową.

 

Warsztaty otrzymywały liczne zamówienia. Największe z nich produkowały łącznie po 50 harmonii rocznie, wysyłając niektóre z egzemplarzy poza granice kraju, w tym głównie na zamówienie Polonii.

 

Szczyt popularności harmonii przypadł na lata dwudzieste XX wieku. Skrzypek zaczął tracić swoją przywódczą rolę w kapeli na rzecz harmonisty.

 

Do dzisiaj gra się na harmonii na Kurpiach (kapela Maniurskiego z Kadzidła, Drężków z Myszyńca, Zawady), jak również w Radomskiem (kapela Kołazińskich, kapela Mariana Pełki). Poza województwem mazowieckim instrumenty te stosowane są także w Kieleckiem (kapela Siwaka z Chustek).

 

Blog o Mazowszu uruchomiło Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263