wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-05-30 Tradycja weselna

Pojechałam do Krasewa (gmina Borki) na Festiwal „Spotkania z Pieśnią i Tradycją Weselną”. To co usłyszałam  przeszło moje najśmielsze oczekiwania. I wcale nie występy konkursowe podbiły moje serce, bo te były na różnym poziomie, ale jakże pięknie brzmiący  gromadny śpiew, który rozległ się już po konkursie.

 

Grubo ponad setka uczestników festiwalu zasiadła za stoły – tak jak na weselu , i rozśpiewała się przy podanym obiedzie. Sokoły, studzienka i inne nasze weselne piosenki wyrywały się z serc „weselników”.

 

Fot. Archiwum własne

Z dwóch sąsiadujących ze sobą sal rozbrzmiewał huralny śpiew

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A że na sali byli głównie: śpiewaczki, śpiewacy i kapele, to melodie i pieśni - jedna za drugą - płynęły po sali entuzjastycznie, głośno i radośnie. Ja czegoś tak pięknego nie słyszałam na żadnym weselu.


Ale w osłupienie wprawione zostało także jury, które po kilkugodzinnych przesłuchaniach – może już nieco znużone – usłyszało wreszcie to, na co liczyli organizatorzy konkursu. 

 

Fot. Archiwum własne

W festiwalu brało udział także młode pokolenie. Mnie urzekła dziewczyna z wianuszkiem na głowie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

– Nasza tradycja jest największą naszą wartością. Chcielibyśmy – aby tak spontaniczne śpiewanie jak te przy obiedzie -  które pojawiało się dawniej na wiejskich weselach – przetrwało.  W każdej wsi zachowały się pieśni, obrzędy, melodie, charakterystyczne dla danego regionu. Trzeba je tylko wydobyć od wiejskich śpiewaczek – póki ktoś je jeszcze pamięta – mówiła do uczestników konkursu przedstawicielka jury.

 

Fot. Archiwum własne

1. Zespół z Woli Osowińskiej - oczepiny

2. Zespół z Trzebieszowa - przebieg wesela

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Tak jak jury, tak i ja mam nadzieję, że za rok usłyszymy i zobaczymy bogactwo obrzędów weselnych, które powrócą na nasze wesela w całej swojej krasie.


Nagrodzone zostały statuetką Jaśka Muzykanta zespoły z Krasewa, Woli Osowińskiej i Trzebieszowa, które były najbliższe idei festiwalu „Spotkania z Pieśnią i Tradycją Weselną”.

 

Fot. Archiwum własne

Statuetki Jaśka Muzykanta

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Zespół z Krasewa przedstawił obrzęd obrazujący przyjazd młodego po pannę młodą, z Woli Osowińskiej – oczepiny, Trzebieszowa – przebieg wesela. Pokażemy i opiszemy je jeszcze na naszym portalu.

 

Organizatorami konkursu byli: Gminny Ośrodek Kultury w Borkach i zespół śpiewaczy z Krasewa.

 

Dorota Skrobisz - wydawca portalu wiano.eu

 

Zobacz też:

Przekładaniec - nagrodzoną potrawę weselną

http://wiano.eu/article/1065 

Wesele kurpiowskie http://wiano.eu/article/525 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263