wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-06-09 Jarmark na Jana

Pod hasłem „Kup pan grabie” Muzeum Podlaskie w Białymstoku organizuje po raz 19. Jarmark na Jana, który odbędzie się 19 czerwca na Rynku Kościuszki.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kosze wiklinowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jarmark nawiązuje do tradycji handlowej sięgającej połowy XVIII stulecia, gdy Białystok ponownie otrzymał prawo organizacji jarmarków i targów nadane przez króla Augusta III Sasa przywilejem z 1749 roku.


Zgodnie z królewskim przywilejem jeden z targów miał odbywać się w dniu imienin hetmana Jana Klemensa Branickiego, właściciela Białegostoku.

 

Na Rynku po obu stronach Ratusza pojawią się stoiska kontynuujące doroczne tradycje targowe oraz występy nawiązujące do tradycji ludycznej.

 

Fot. Archiwum muzeum

Wyroby z drewna

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Co roku Jarmark na Jana skupia blisko 150 wystawców. Zjawą się garncarze z ceramiką przywiezioną z Czarnej Wsi Kościelnej, Rędocina oraz z Warmii, tkaczki z oryginalnymi tkaniami dwuosnowowymi z Janowa, kowale, wytwórcy sit, kołowrotków, zabawek, koszy, rzeźbiarze ze świątkami i rzeźbionymi, drewnianymi ptaszkami oraz grabie, które jak przed laty nadal są symbolem Jarmarku na Jana.

 
Na doroczny targ przywiezione zostaną wyroby z Kurpi, Mazur, Warmii, Litwy, Białorusi i Podlasia.

 

Jak zwykle na Jarmarku Świętojańskim na stoiskach bedą królować miody z pasiek podlaskich, sery z okolic Wiżajn i Korycina, mrowiska i sękacze z Puńska, obwarzanki, wypiekane tradycyjnie chleby, kwas chlebowy, swojskie wędliny z Podlasia i Litwy oraz podhalańskie serki i bryndza.


Na Rynku pojawią się kapele z północno-wschodniej Polski oraz Litwy z harmonią pedałową, skrzypkami i cymbałami. Będzie można obejrzeć wystawę o dawnych jarmarkach oraz spróbować kurpiowskiego piwa kozicowego.

 

Jarmark jest jedną z imprez Dni Miasta Białegostoku organizowana pod honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263