wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-06-22 Boże Ciało zwyczaje

Z uroczystościami Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje i wierzenia ludowe. Szczególne własności przypisywano zebranym kwiatom i gałązkom, które dekorowały ołtarze.

 

Po przejściu procesji ludność zrywała gałązki, wierząc w ich magiczne właściwości np. moc odstraszania czarownic. Dzisiaj dokładnie nikt nie wie, dlaczego gałązkę z ołtarza trzeba wziąć do domu. Ale taki zwyczaj pozostał.

 

Fot. Archiwum własne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Starym obyczajem ołtarze procesyjne dekorowane są brzózkami i kwiatami ogrodowymi. Niegdyś gałązki zabrane z ołtarzy, zatykano za strzechy chałup i zabudowań gospodarczych. Miały one uchronić przed ogniem, piorunami i robactwem. Zatykano je również na polach, co miało chronić przed szkodnikami.


W niektórych rejonach Polski w uroczystość Bożego Ciała wierni przynoszą do kościoła wianki z ziół. Po poświęceniu zabierają je do domów. Wierzono, że chronią przed pożarem, burzą i uderzeniem pioruna, wszelkim nieszczęściem, złym urokiem i przed czarownicami, których aktywność potęgować się miała właśnie w Boże Ciało.


Dawniej wierzono też, że prowadzący procesję ksiądz może rozpoznać czarownice, jeśli podczas błogosławieństwa wiernych, spojrzy w tłum przez monstrancję. Czarownice wyglądają jak inne kobiety, ale różnią się od nich tym, że noszą na głowie niewidzialne dla innych skopki na mleko.

 

 A że czarownice łase są na mleko, wianki przyniesione z kościoła wieszano w stajni lub oborze, by chroniły zwierzęta przed ich mocą, a także przed zarazą.


Z suchych ziół z wianków przyrządzano różne lecznicze napary. Okadzano nimi też dom, odczyniając uroki, a także chorych ludzi i niedomagające zwierzęta.

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263