Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-06-22 Boże Ciało zwyczaje
Z uroczystościami Bożego Ciała wiążą się różne zwyczaje i wierzenia ludowe. Szczególne własności przypisywano zebranym kwiatom i gałązkom, które dekorowały ołtarze.
Po przejściu procesji ludność zrywała gałązki, wierząc w ich magiczne właściwości np. moc odstraszania czarownic. Dzisiaj dokładnie nikt nie wie, dlaczego gałązkę z ołtarza trzeba wziąć do domu. Ale taki zwyczaj pozostał.
Fot. Archiwum własne
Starym obyczajem ołtarze procesyjne dekorowane są brzózkami i kwiatami ogrodowymi. Niegdyś gałązki zabrane z ołtarzy, zatykano za strzechy chałup i zabudowań gospodarczych. Miały one uchronić przed ogniem, piorunami i robactwem. Zatykano je również na polach, co miało chronić przed szkodnikami.
W niektórych rejonach Polski w uroczystość Bożego Ciała wierni przynoszą do kościoła wianki z ziół. Po poświęceniu zabierają je do domów. Wierzono, że chronią przed pożarem, burzą i uderzeniem pioruna, wszelkim nieszczęściem, złym urokiem i przed czarownicami, których aktywność potęgować się miała właśnie w Boże Ciało.
Dawniej wierzono też, że prowadzący procesję ksiądz może rozpoznać czarownice, jeśli podczas błogosławieństwa wiernych, spojrzy w tłum przez monstrancję. Czarownice wyglądają jak inne kobiety, ale różnią się od nich tym, że noszą na głowie niewidzialne dla innych skopki na mleko.
A że czarownice łase są na mleko, wianki przyniesione z kościoła wieszano w stajni lub oborze, by chroniły zwierzęta przed ich mocą, a także przed zarazą.
Z suchych ziół z wianków przyrządzano różne lecznicze napary. Okadzano nimi też dom, odczyniając uroki, a także chorych ludzi i niedomagające zwierzęta.
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )