Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2009-12-14 Dania wigilijne
Co roku w grudniu jest organizowany w Starym Polu przegląd kulinarnych tradycji Powiśla, Kociewia i Kaszub. Na imprezie pod nazwą „Pomorski Stół Bożonarodzeniowy” swoje umiejętności prezentują koła gospodyń wiejskich z całego województwa.
Świąteczne potrawy przygotowywane są według starych receptur, przekazywanych z pokolenia na pokolenie.
Obowiązkowym daniem na wigilijnym stole na Pomorzu jest barszcz z uszkami lub do wyboru zupa grzybowa. Nie może zabraknąć kompotu z suszu ani ryb – w sosach, galarecie albo pieczonych. Często podawany jest śledź w śmietanie z ziemniakami. W dwa kolejne dni Bożego Narodzenia królują mięsiwa – na zimno i na gorąco: pieczone gęsi i kaczki, schaby i szynki.
V Przegląd „Pomorski Stół Bożonarodzeniowy”, który się odbył 14 grudnia, był znakomitą okazją do podpatrzenia sposobów dekoracji dań i całych świątecznych stołów, a także wymiany przepisów.
Dla tych, którzy nie mogli uczestniczyć w imprezie, a chcieliby skosztować pomorskich dań wigilijnych, podajemy receptury /za wrotapomorza.pl/, bez których Pomorzanie nie mogą się obyć się w święta.
1. Barszcz wyśmienity
Produkty:
● kilogram buraków
● 2 ząbki czosnku
● 30 g suszonych grzybów
● cebula
● porcja włoszczyzny
● sól
● pieprz
● listek laurowy
● ziele angielskie
● cukier
● sok z cytryny
● 2-3 szklanki kwasu buraczanego
Przygotowanie:
Buraki i włoszczyznę obrać, umyć, pokroić. Cebulę obrać, przekroić. Warzywa zalać wodą tak, by je ledwo przykrywała. Dodać obrane 2 ząbki czosnku i przyprawy. Gotować około 20 minut. Odstawić na noc. Przecedzić. Grzyby opłukać, zalać 2 szklankami wody, odstawić na godzinę, a następnie ugotować. Grzyby wyjąć, a wywar połączyć z barszczem i kwasem buraczanym. Doprawić sokiem z cytryny, solą, pieprzem i cukrem. Przed podaniem mocno podgrzać. Podawać z uszkami lub łazankami.
Kwas buraczany
Umyte i obrane buraki (około 1 kg) pokroić, ułożyć w słoju, zalać przegotowaną wodą. Dodać 2-3 obrane ząbki czosnku i skórkę razowca. Przykryć, odstawić w ciepłe miejsce. Po 4-6 dniach zlać do butelki, przechowywać w lodówce.
2. Zupa grzybowa
Produkty:
● garść suszonych grzybów (prawdziwki, podgrzybki)
● ziele angielskie
● liść laurowy
● 1 kg ziemniaków
● pęczek włoszczyzny
● cebula
● 1 śmietana
● 2 łyżki mąki pszennej
Wykonanie:
Grzyby namoczyć, gotować w osolonej wodzie z zielem angielskim i listkiem laurowym. Gdy grzyby będą miękkie, dodać do nich drobno pokrajane w kostkę ziemniaki, trochę włoszczyzny i cebulkę. Gdy ziemniaki będą miękkie, zaprawić zupę śmietaną zmieszaną z mąką, ostrożnie, aby się nie zwarzyła. Doprawić solą i pieprzem do smaku.
3. Śledzie w sosie śmietanowo-musztardowym
Składniki:
● 0,5 kg śledzi solonych
● 1 śmietana ukwaszona
● 2-3 łyżeczki musztardy
● zielona pietruszka
● cukier, sól do smaku
Wykonanie:
Śledzie wymoczyć, pokroić w kawałki. Ze śmietany i musztardy zrobić sos, dodać drobno posiekaną pietruszkę, doprawić cukrem i solą. Gotowym sosem polać śledzie ułożone na półmisku.
4. Kompot z suszu
Produkty:
● suszone śliwki, morele, figi i jabłka (po około 50 g)
● 3 łyżki miodu
● kawałek cynamonu
● 4 goździki
● sok i otarta skórka z cytryny
Przygotowanie:
Figi, śliwki, jabłka opłukać, włożyć do osobnych rondelków i zalać taką ilością wody, aby przykryła owoce. Zostawić na kilka godzin, najlepiej na noc. Do śliwek dodać łyżkę miodu, cynamon, doprowadzić do wrzenia, zmniejszyć płomień i na wolnym ogniu gotować 10 minut. Do fig wlać sok świeżo wyciśnięty z cytryny i 1 łyżkę miodu, gotować na małym ogniu 25 minut. Do jabłek dodać startą skórkę cytrynową, resztę miodu i goździki, gotować 10-15 minut. Po ugotowaniu wszystkie wywary połączyć, ostudzić. Kompot podawać mocno schłodzony.
5. Pomorska pieczeń z gęsi
Produkty:
● 1 oprawiona gęś około 3 kg
● sól
● pieprz
● 20 dag suszonych śliwek
● 10 dag rodzynek
● 6 kwaśnych jabłek
● 6 dag startego chleba ciemnego
● 2 łyżki cukru
● 125 ml wywaru mięsnego
● łyżka mąki
Przygotowanie:
Gęś umyć, wytrzeć do sucha, natrzeć wewnątrz i na zewnątrz solą i pieprzem. Jabłka obrać, usunąć gniazda nasienne, pokroić w słupki. Rodzynki i suszone śliwki namoczyć w gorącej wodzie. Starty ciemny chleb, osuszone rodzynki i suszone śliwki, odrobinę soli i cukier wymieszać z kawałkami jabłek. Jamę brzuszną gęsi nafaszerować tak sporządzonym nadzieniem i zaszyć. Skrzydła skrzyżować i udka przywiązać delikatnie nicią do gęsi. Piekarnik nagrzać do temperatury 200°C (obieg 180°C). Do brytfanny wlać 500 ml wody [razem z wywarem] i wstawić do piekarnika. Gęś położyć na ruszcie nad brytfanną piersią na dół, piec około 60 minut, po tym czasie odwrócić i piec dalsze 2 godziny. Skórę nakłuć tak, by tłuszcz mógł wyciec. Krótko przed wyjęciem z piekarnika gęś nasmarować wodą z solą, aby skóra była chrupka. Sos z pieczeni z wodą podgotować, odtłuścić i przepuścić przez gęste sito do garnka. Mąkę wymieszać z wodą i połączyć z sosem. Gęś podawać z kluskami i czerwoną kapustą.
6. Kaczka pieczona z jabłkami
Produkty:
● 1 kaczka
● 6 kwaśnych jabłek
● 0,5 łyżki smalcu
● 1 łyżka majeranku
● sól
Przygotowanie:
Tuszkę kaczki natrzeć (wewnątrz i na zewnątrz) solą i majerankiem. Wierzch posmarować smalcem. Jabłka obrać, pokroić w ćwiartki, wycinając gniazda nasienne, włożyć do kaczki i spiąć lub zaszyć otwór. Kaczkę ułożyć w brytfannie i wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec odkrytą w gorącym piekarniku około 1 godz. Co pewien czas polewać zimną wodą (ok. 0,5 szklanki). Przykryć brytfannę, zmniejszyć temperaturę i piec jeszcze 0,5 godz. Upieczoną kaczkę pokroić i ułożyć na półmisku, aby stanowiła całość. Obłożyć kaczkę masą jabłkową i udekorować.
7. Schab z polędwiczką
Produkty:
● 1,5 kg schabu z polędwiczką
● 5 plastrów żółtego sera
● sól
● pieprz
● suszone lub świeże zioła i przyprawy (majeranek, cząber, czosnek)
Przygotowanie:
Mięso umyć, starannie osuszyć, polędwiczkę oddzielić od schabu, jedno i drugie mięso natrzeć solą i pieprzem, posypać ziołami, odstawić w chłodne miejsce. Schab naciąć dość głęboko od spodu, wzdłuż, potem delikatnie, krótko wszerz. Polędwiczkę ścisło zawinąć w plastry żółtego sera, rozciągnąć naciętą w schabie kieszeń i włożyć w otwór polędwiczkę, zaszyć lub zasznurować (można spiąć szpilkami do szaszłyków). Piec ok. 70 minut w temp. 180-200 st. C. Można użyć wędzonego sera. Pieczeń obłożyć lekko podgotowaną marchewką, brokułami i innymi jarzynami.
8. Szynka wieprzowa pieczona
Składniki:
● 2 kg szynki wieprzowej
● 3-4 łyżki oleju lub smalcu
● po 1 małej łyżeczce pieprzu mielonego i rozmarynu
● 3-4 ziarna ziela angielskiego
● 2 liście laurowe
● sól
Wykonanie:
Mięso umyć, osuszyć, natrzeć drobno zmielonymi przyprawami zmieszanymi z solą i na 3-4 godziny odstawić w chłodne miejsce. Następnie ułożyć w brytfannie, posmarować gorącym olejem i wstawić do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 st. C. Gdy mięso się zrumieni, podlać je wodą i przykryć. Co jakiś czas podlewać mięso sosem z dna brytfanny. Piec około dwóch godzin. Upieczoną i wystudzoną szynkę pokroić w cienkie plastry i ułożyć na półmisku. Podawać z sosami: chrzanowym, borówkowym, żurawinowym.
9. Karp w galarecie
Produkty:
● 3 karpie głowy
● karp (1,5-2 kg)
● 1 kg cebuli
● 10 dag rodzynek
● 10 dag migdałów
● sól do smaku, dużo pieprzu
Przygotowanie:
Karpia sprawić – wyrzucić oczy i skrzela. Na łbach i płetwach ugotować wywar. Po odcedzeniu do wywaru wrzucić obraną i pokrojoną cebulę. Ugotować ją do miękkości i przetrzeć przez sito. Powstały sos posolić, włożyć do niego karpia i podgotować ok. 15-20 min. Delikatnie wyciągnąć rybę, usunąć ości i rozłożyć na półmiskach. Sos gotować, aż uzyska konsystencję gęstej śmietany. Dodać rodzynki, migdały i pieprz. Smak skorygować solą. Zalać rybę sosem. Gdy ostygnie, wstawić do lodówki.
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze