Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-07-04 Grzyby w zalewie
Mamy obecnie sezon na grzyby, warto więc przypomnieć sobie w jaki sposób suszyć je i przechowywać. Potem służyć nam będą jako dodatki do wielu potraw, np. do zup, sosów czy jajecznicy. Polecamy też Grzyby w słonej zalewie i Grzyby z szyszką.
Fot. Archiwum ministerstwa rolnictwa
Grzyby suszone z Borów Tucholskich
Grzybów do suszenia nie myjemy, tylko oczyszczamy nożykiem, odrzucamy egzemplarze robaczywe. Małe prawdziwki suszymy w całości. Duże musimy pokroić w kawałki o długości 2-5 cm. Odcinamy kapelusz od trzonka, kroimy w plasterki.
Tak przygotowane grzyby kładziemy na specjalnych sitach i suszymy na słońcu bądź w piecach chlebowych. Można też suszyć na ciepłym blacie węglowej kuchni lub wieszając nad kuchnią gazową lub też przy kominku.
Wysuszone grzyby – twarde w dotyku, przy złamaniu pękające - przechowujemy w szczelnie zamkniętych słoikach lub w papierowych torbach.
Przed sporządzeniem potraw suszone grzyby należy umyć, zalać przegotowaną wodą, krótko moczyć, a dopiero później ugotować. Wodę po moczeniu suszonych grzybów można wykorzystać do przygotowanych potraw.
Susz z grzybów może być wykorzystywany także do sporządzania zup, są także wybornym składnikiem sałatek i sosów. Suszone grzyby dodaje się do potraw mięsnych oraz różnego rodzaju farszów. Są ponadto niezastąpione do przygotowania tradycyjnych potraw świątecznych.
Dania ze świeżych i suszonych grzybów można wzbogacać smakiem wiejskiej śmietany i przypraw.
Najpopularniejszym sposobem przechowywania grzybów jest ich marynowanie. W zależności od upodobań gospodynie dodają do marynowanych grzybów różne dodatki. Znane są grzyby marynowane z papryką, z dodatkiem czosnku, większą lub mniejszą ilością cukru, w zalewie o większym lub mniejszym stężeniu octu, itd.
Ciekawy przepis, a mianowicie „Grzyby w słonej zalewie” stosują mieszkanki gminy Gizałki w Wielkopolsce. Starannie oczyszczone, świeże młode grzyby kroją jak kluseczki, solą, następnie nakładają w kompotowe słoje typu „twist.
Wstawiają w garnek, nalewają zimną wodę, gotują 1,5 godziny – od zagotowania.
Grzyby w słonej zalewie są soczyste i miękkie, dlatego po podgrzaniu i przyprawieniu - według własnego uznania - są natychmiast gotowe do spożycia.
Grzyby w słonej zalewie gospodynie dodają do różnych sosów i zup.
Na Pomorzu Zachodnim marynuje się grzyby z szyszką. Wkłada się je – oczywiście oczyszczone - do słoika ok. ½ l – mają być dość luźno ułożone. Dodaje się do słoika słupek marchwi, ¼ cebuli, trochę gorczycy.
Fot. Archiwum ministerstwa rolnictwa
Grzyby marynowane z szyszką
Następnie przygotowuje się zalewę (ocet, cukier, woda, miód, szyszka sosnowa – musi być jeszcze zielona, sól).
Tak przygotowaną zalewą, koniecznie zimną, zalewamy grzyby w słoiku i wstawiamy do garnka z wodą i gotujemy słoiki. Po tym wszystkim, aby grzyby nabrały odpowiedniego smaku muszą odstać w słoikach około 3 miesięcy.
Zobacz też:
Grzyby Zdzisia http://wiano.eu/article/1083
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )