Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-07-14 Skansen w Ochli
Kto będzie blisko Zielonej Góry, warto by zajrzał do Muzeum Etnograficznego w Ochli. Dzięki unijnemu dofinansowaniu przeniesiono lub zrekonstruowano aż 17 obiektów architektury drewnianej i kamiennej na terenie skansenu.
Ale nie tylko obiekty warto obejrzeć. Muzeum na okres letni przygotowało szereg wystaw. A oto one:
1. Marc Chagall 25 litografii do Biblii
Jest to cykl opowieści biblijnych w 25 barwnych litografiach, stworzonych przez Marca Chagalla - artystę światowego formatu.
Fot. Archiwum muzeum
Chagall poruszał w swoich dziełach rozmaite tematy. Nie unikał motywów ludowych, sięgał też po tematy religijne.
Był przekonany, że podczas drugiej wojny światowej cierpienie ofiarom zadali ludzie nieznający Biblii. Stworzył, więc Biblię w obrazach, aby poprzez łatwiejsze w odbiorze wrażenia wizualne mogli odkryć i zrozumieć jej przesłanie.
Cykl opowieści biblijnych w 25 barwnych litografiach muzeum prezentuje dzięki inicjatywie pastora Hansa Dietera Winklera oraz ks. Stanisława Stefańczyka z Ochli.
Miejsce: kamienna obora z Siecieborzyc.
2. Malarstwo Mariana Szewca
Autor prezentowanych obrazów jest artystą nieprofesjonalnym. Jego malarstwo zachwyca nieprzeciętną, żywą kolorystyką.
Fot. Archiwum muzeum
Symbolika tych obrazów jest emocjonalna i buduje przede wszystkim nastrój. Wskazuje, że wyobraźnią twórcy rządzi kolor oraz zachwyt nad urodą otaczającej go rzeczywistości.
Obrazy Mariana Szewca to przede wszystkim ostre kontrasty barw przywodzące na myśl dziecięce obrazki. Widać też perfekcyjną dbałość o szczegóły.
Tematy obrazów odwołują się do świata codziennego, scenek rodzajowych, wspomnień osobistych, podróży, ale także do magii i symboliki.
Miejsce: kamienna obora z Długiego.
3. Stanisław Para – Linoryty
Na wystawie zaprezentowano prace nieżyjącego już artysty - mistrza małych form graficznych. Poprzez linie twórca pokazał otaczającą go architekturę i pejzaż, świat jest tu spokojny i niejako ascetyczny.
Inną grupą są grafiki o tematyce historyczno – obyczajowej, ograniczone jedynie wyobraźnią twórcy.
Miejsce: kamienna obora z Chotkowa
4. Malarstwo Leopolda Kolbiarza
Artysta lubi pracować w plenerze szkicując ołówkiem lub piórkiem. W lesie i na polach znajduje spokój, cieszy się ciszą i swoistym klimatem otoczenia.
Fot. Archiwum muzeum
Te konkretne miejsca, wspomnienia i przeżycia samego artysty są inspiracją do malowania. Odnajduje w naturze spokój, który stara się oddać w swoich pracach za pomocą kolorów. To one tworzą niepowtarzalny i subtelny nastrój pejzaży.
Swoje wrażenia i obserwacje na płótno przenosi dopiero w pracowni. Najczęściej stosuje przygaszoną gamę kolorystyczną, a stonowane, delikatne odcienie barw tworzą refleksyjny nastrój obrazów.
Pejzażom artysta poświęca sporo czasu. Stara się łączyć wiele różnych elementów w jedną całość, analizuje rzeczywistość, by osiągnąć przemyślaną kompozycję na pograniczu realizmu i abstrakcji.
I choć wydaje się, że pejzaż, jako podstawowa myśl utworu został już maksymalnie wykorzystany w malarstwie, to jednak jest wciąż aktualny, odpowiadający oczekiwaniom odbiorców. Nadal trafia do ich serc, wyzwala emocje i poczucie piękna.
Temat ten jest ważny i bliski także malarzowi. Artysta ukazuje rzeczywistość bardzo subiektywnie, przetworzoną przez własną osobowość i własne widzenie świata.
Miejsce: sala ekspozycyjna w budynku administracyjnym (dawna XVIII wieczna leśniczówka)
5. Warsztat rzeźbiarski Jana Papiny
Jan Papina zasłynął z wykonania monumentalnej, drewnianej rzeźby Bitwy pod Grunwaldem według Jana Matejki. Wiosną, tego roku rozpoczął pracę nad Rejtanem.
Fot. Archiwum muzeum
Chętni mogą, z bliska przyjrzeć się pracy artysty – samouka. Twórca zdradzi tajniki swojej pracy oraz chętnie opowie o symbolice obrazu Rejtan – Upadek Polski, który go zainspirował.
W pracowni możemy podziwiać także tryptyk Zdjęcie z Krzyża autorstwa Jana Papiny. Jest to barwna rzeźba: w centralnej części mamy motyw tytułowy, na skrzydłach rzeźby 12 apostołów.
Miejsce: zabytkowa stodoła z Łężycy od poniedziałku do piątku w godzinach od 10.00 do 13.30.
6. Winiarstwo Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej
Wystawa Przemysława Karwowskiego jest próbą pokazania potencjału, jakim dysponowało przedwojenne winiarstwo na wschodzie oraz dowodem, że mamy swoją, polską tradycję o ciekawym rodowodzie.
Fot. Archiwum muzeum
Winiarskie tradycje Podola i Pokucia są nadal bardzo mało znane. A przecież niemal połowa repatriantów, którzy zasiedlili po wojnie okolice Zielonej Góry, pochodziła z tamtych właśnie stron.
Grzegorz Zarugiewicz, instruktor winiarski Małopolskiego Towarzystwa Rolniczego we Lwowie, po przyjeździe znad Dniestru, odbudowywał zielonogórskie winnice. Przedwojenne winobrania w Zaleszczykach miały bogatą ikonografię i opisy w ówczesnej prasie.
Miejsce: Piwnice kamiennej chaty z Długiego.
7. Tkaniny i stroje.
Prezentowane zabytki pochodzą z terenów, z których po wojnie ludność napływała na Ziemię Lubuską. Zobaczyć można m. in. stroje z Kresów Wschodnich: bukowiński, huculski, tarnopolski, łemkowski, stanisławowski.
Fot. Archiwum muzeum
A także z terenów znacznie bliższych ziemiom zachodnim takie jak: ubiór zbąszyński, podmoklański oraz dąbrowiecki. Zobaczymy także stroje z Polski Centralnej łowicki i opoczyński.
W każdym ze strojów możemy podziwiać kunszt ówczesnych hafciarek, dbałość o każdy szczegół, mnogość wykorzystanych tkanin i zdobień.
Na ekspozycji pokazano także tkaniny. Są to pamiątki przywiezione przez repatriantów z Kresów Wschodnich: kilimy ze dawnego województwa Stanisławowskiego, kapy z Polesia, dywany, serwety oraz obrusy z Bukowiny i Tarnopolskiego.
Wszystkie przykuwają uwagę swoim ciekawym wzornictwem, licznymi oryginalnymi motywami, a także bogatą kolorystyką. Miejsce: kamienna obora z Długiego.
Wystawy czynne są od wtorku do niedzieli w godzinach od 10.00 do 17.00.
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )