wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-07-19 Bigos hultajski

Bigos pojawia się na naszych stołach zawsze podczas różnych uroczystości rodzinnych: wesel, chrzcin, także na biesiadach. Niby znana każdemu potrawa, ale zawsze u każdego inaczej smakuje. Warto więc popróbować bigosu hultajskiego, który przyrządza się z różnych mięsiw z kapustą. 

 

Fot. Magdalena Staniszewska

Bigos zawsze smakuje na polanie. Festyn "Gotowanie na polanie" w skansenie w Sierpcu  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

I ta właśnie różnorodność mięs jest tajemnicą dobrego bigosu. 


Bigos hultajski przyrządza się z kapusty kwaszonej z drobno pokrajanym mięsiwem: wołowym, cielęcym, wieprzowym, kiełbasą, zwierzyną np. zającem, słoninką w kostki pokrajaną lub grzybami.

 

W jaki sposób przyrządzić bigos podaje Z. Gloger w Encyklopedii staropolskiej.


Bigos praży się tłusto i długo na węglach. Odgrzewany nabiera  w smaku większej wartości. Dlatego też Polacy wybierając się w dalsze strony, zabierali z sobą faskę kilkogarncową dobrze opieprzonego bigosu, który potem odgrzewano. 


Stare gospodynie wiedzą z tradycji, że bigos robiono zawsze bądź z kapusty kwaszonej szatkowanej, bądź z niekwaszonej – ale na kwasie burakowym. Ze słoninką, schabem, kiełbasą zawsze gotowaną, a zwierzynę pieczoną, mianowicie zająca, dodawana po ugotowaniu.
Warząc, wrzucano pieprz w całych ziarnkach, a pieprzem tłuczonym posypywano na talerzach.


Bigos podaje się na gorące śniadanie, zwłaszcza dla wyjeżdżających w podróż i na wieczerzę, w domach staropolskich bigos z kiełbasą podany przed zupą rozpoczyna obiad, a poprzedzany był tylko kieliszkiem starki, piołunówki lub gdańskiej wódki.


Bigosik jest potrawką bez kapusty z pokrajanego drobno mięsa, z sosem kwaskowatym, zwykle z dodaniem jabłek".

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263