Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj- Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2009-12-14 Chroniona truskawka
Truskawka kaszubska jest pierwszym produktem z Pomorza, który znalazł się w unijnym rejestrze. Zgłoszenia dokonało Kaszubskie Stowarzyszenie Producentów Truskawek.
Nazwami „truskawka kaszubska" i „kaszëbskô malëna” można określać wyłącznie owoce rosnące w powiatach: kartuskim, kościerskim i bytowskim oraz w gminach: Przywidz (powiat gdański), Cewice (powiat lęborski), Wejherowo, Luzino, Szemud, Linia i Łęczyce (powiat wejherowski). Kto użyje tej nazwy na określenie truskawek rosnących w innych rejonach Pomorza i Polski, złamie prawo unijne.
Teraz z truskawką kaszubską będzie tak, jak było kiedyś z grecką fetą – jej nazwa zostaje ograniczona wyłącznie do owoców, które są uprawiane na określonym obszarze. Odnosi się ona tylko do trzech odmian: Elsanta, Honeoye i Senga Sengana. Jeśli w kolejnym sezonie truskawkowym będziemy chcieli mieć pewność, że kupujemy prawdziwą truskawkę kaszubską, szukajmy na koszyczkach unijnego oznaczenia.
Wygląd owocu
Truskawka posiada dość zmienny kształt: kulisto-stożkowaty lub kulisto-nerkowaty. Przekrój podłużny ma kształt sercowaty, poprzeczny - okrągły. Pierwsze owoce są duże lub średnie. Barwa skórki owocu jest ciemnoczerwona wyrównana na całej powierzchni, lekko błyszcząca, natomiast po przekrojeniu intensywnie czerwona.
Owoce są jędrne, lekko twardawe a zarazem soczyste. Pokryte są jedwabistą, bardzo cienką skórką, na której widoczne i wyczuwalne są pestki.
Ze względu na warunki dojrzewania truskawkę kaszubską odróżnia od uprawianych w innych regionach większa zawartość cukru w owocach. Wpływ na to ma specyficzny mikroklimat Pojezierza Kaszubskiego, w szczególności występujące tu latem dobowe wahania temperatury - chłodne noce i upalne dnie. Truskawki kaszubskie są słodkie i aromatyczne.
Walory truskawki
Truskawki mają bardzo dobre właściwości lecznicze. Nasze babcie leczyły nimi grzybicę, trądzik i oparzenia słoneczne. Owoce te zawierają dużo witamin, zwłaszcza wit. C – jest jej więcej niż cytrynie, a także wit. A, B1, B2 oraz PP. Ważna jest w diecie kobiet ze względu na żelazo, chroni przed anemią. Sole wapnia i fosforu wzmacniają kości i zęby, truskawka poprawia pracę mięśni i ułatwia przemianę materii. Jedzenie ich jest polecane przy schorzeniach wątroby, kamieniach moczowych, żółciowych, podagrze.
Truskawka wpływa korzystnie na pracę serca. Wspomaga przeciwdziałanie powstawaniu nowotworów. Jako nieliczne z owoców jest niskokaloryczna. W kosmetyce jest wykorzystywana do wybielania plam na skórze i piegów, łagodzi egzemę, a maseczki z truskawek nawilżają i odświeżają cerę. / www.truskawkakaszubska.pl/
Artyku�y polecane
- Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )