wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-07-22 Genowefa Magiera

Zwierzęta idą do nieba to tytuł nowej wystawy w Muzeum Etnograficznym w Toruniu. Pokazane są tam prace Genowefy Magiery. W jej obrazach wyróżniają się figury ptaków, uchwycone na chwilę przed odlotem oraz zwierzęta - bajkowe stwory.

 

Fot. Archiwum muzeum

Praca Genowefy Magiery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kiedy jako dziecko pasła krowy, umilała sobie czas lepieniem glinianych ptaszków. Niestety z biegiem lat, obowiązki gospodarskie uniemożliwiały Genowefie poświęcanie czasu na twórczość artystyczną.


Dziś dobre wspomnienia dziecięcych lat i najbliższe jej sercu miejsca, ożywają na nowo na kartkach bloku, kartonach, starych kartkach z kalendarzy.

 

Fot. Archiwum muzeum

Praca Genowefy Magiery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W swojej pracy wykorzystuje wszystko, co uda jej się uzbierać samej i z pomocą życzliwych jej osób: muszelki, piórka, pozłotka, skrawki materiału, które łączy z farbami plakatowymi, akwarelami, flamastrami, kredkami ołówkowymi i świecowymi.

 

Fot. Archiwum muzeum

Praca Genowefy Magiery

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Genowefa Magiera jest pensjonariuszka Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce.  W trakcie dwuletniego pobytu w DPS-ie stworzyła ponad tysiąc obrazów. Zdobią one pokoje pensjonariuszy oraz inne pomieszczenia w zakładzie przydając im barw i emanując ciepłem.

 

Artystka od zawsze była wrażliwa na otaczającą ją przyrodę i nieszczęścia dotykające „braci mniejszych”. Leczyła chore zwierzęta, które bez jej pomocy skazane byłyby na śmierć.


Genowefa Magiera urodziła się 18 stycznia 1921 r., w Lgocie, w pow. wadowickim. Jako dziecko wraz z rodzicami przyjechała do Dąbrowy Chełmińskiej. Zmiana miejsca zamieszkania spowodowana była biedą.

 

Po przyjeździe na ziemię chełmińską, jej rodzice zajęli się prowadzeniem gospodarstwa. Genowefa Magiera ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej.

Komentarze

Jestem dumna z Pani Gieni, wierzyłam w nią z całego serca. Sztuka dostarczyła odrobinę szczęścia w jej ciężkim życiu.
Joanna, 2011-09-10
wierzyłam w jej mądrość ,talent,wyobraźnie i wenę twórcza oraz cierpliwą wytrwałość i koncentracje.-bardzo mi się podoba-
Ela, 2011-08-27
MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263