wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-03 Święto Chleba

Podlaskie Święto Chleba, organizowane przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, przyciąga co roku tłumy zainteresowanych. Nic dziwnego, jest to bowiem największa impreza folklorystyczna muzeum, odbywająca się zawsze w dzień lub przeddzień Matki Boskiej Zielnej (w tym roku – 14 sierpnia).

 

Dla mieszkańców wsi święto Matki Boskiej Zielnej wieńczy ich prace na roli – orkę, zasiew i żęcie zboża. To  święto chleba, który zdobywają w pocie czoła.

 

Tego dnia rolnicy zanoszą w podzięce do kościoła bukiety ułożone z ziół: macierzanki, bylicy, mięty, piołunu, chabrów, kopytnika i krwawnika – a więc z ziół o właściwościach leczniczych. W bukiety (zwane też zielem, równianką) wplatane są kłosy zbóż, owoce warzyw – wszystko co zrodziła ziemia, a co ważne jest dla ludzkiego bytu.

 

Fot. Archiwum własne

Bukiety zielne

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jak co roku muzeum organizuje konkurs na najpiękniejszą równiankę. Mieni się w zagrodzie szlacheckiej od różnorakich kompozycji – od przypominających układ palmy po niezwykle urokliwe bukiety.

 

Fot. Archiwum własne

Bukiety zielne inaczej równianki

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Święto Chleba nie może odbyć się bez obchodów dożynkowych. Rozpoczną się one mszą św. w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej.

 

Po mszy ruszą zaprzęgi konne do muzeum rolnictwa. Przed główną ceremonią dożynkową uczestnicy zobaczą paradę zabytkowych ciągników ze zbiorów muzeum.  To wielka gradka dla miłośników techniki.

 

Fot. Archiwum własne

Parada ciągników w muzeum w Ciechanowcu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Potem wyruszy orszak żniwny, który wyjdzie w pole, by przypomnieć lub pokazać młodszej części publiczności żęcie sierpem, koszenie kosą, odpoczynek i robienie przepiórki z ostatnich ździebeł zboża. To stary zwyczaj żniwny. Pozostawienie na polu niezżętego zboża miało zapewnić ciągłość wegetacji zbóż i urodzaju.

 

Fot. Archiwum własne

1. Orszak żniwny 2. Przepiórka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pod kłosami zostawiano kromkę chleba dla przepiórki (stąd nazwa ozdobionej wstążkami, kwiatami kępy zboża).

 

Podczas imprezy zostanie pokazany też wypiek chleba, który od wieków jest najważniejszym produktem w pożywieniu, pełnił dawniej także rolę obrzędową.

 

W tym dniu na terenie skansenu ustawione zostaną stragany z najlepszym podlaskim chlebem. Będzie okazja do zakupu tradycyjnie wypiekanego pieczywa. Umilać pobyt zwiedzającym będą - jak co roku - zespoły i kapele folklorystyczne.

 

Zobacz też:

Święto Chleba 2010  http://wiano.eu/article/598

Przedwojenny ciągnik http://wiano.eu/article/600 
Bukiety zielne http://wiano.eu/article/601 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263