wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-08 Festiwal wikliny

Na terenie Muzeum Wikliniarstwa i Chmielarstwa w Nowym Tomyślu odbędzie się 26-28 sierpnia II Światowy Festiwal Wikliny i Plecionkarstwa. W programie m.in. pokazy wyplatania, kiermasz wyrobów plecionkarskich, nowe formy artystyczne i użytkowe wikliny, wystawa odmian wikliny.

 

Najczęściej wiklina kojarzy nam się z różnego rodzaju koszami. Tymczasem, jakie formy można uzyskać z tej zdrewniałej rośliny, pokazali nam artyści podczas czerwcowego, tegorocznego, pleneru wikliniarskiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

Niezwykle artystyczne formy wikliniarskie ogrodowe wykonane podczas pleneru wikliniarskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Festiwal będzie okazją do przyjrzenia się formom przestrzennym wykonanym w ramach Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich w latach 2001-2011, a także podczas odbywającego się w czasie trwania festiwalu Międzynarodowego Konkursu Wikliniarskiego.


 

Na terenie muzeum swoje stoiska rozstawią plecionkarze z różnych regionów świata. Będzie więc też okazja do zakupów różnorodnych wyrobów.  

 

Podczas festiwalu można będzie odwiedzić stanowiska prezentujące narzędzia, maszyny i prace związane z wycinką wikliny (noże w formie sierpów, kosiarki), jej przetwórstwem (kocioł do gotowania wikliny, korowarka)  oraz z wyplataniem wyrobów wiklinowych (warsztat pracy plecionkarza).

 

Nie zabraknie też pokazów wyplatania.  

 

Dni festiwalu to także okazja do poszerzenia wiedzy o zastosowaniu wikliny w różnych dziedzinach życia człowieka (ochrona środowiska, budownictwo, ekologia).


Muzeum zaprezentuje też wystawy:

 

- „Wiklinowe kosze dawniej i dziś – 100 lat polskiego wzornictwa plecionkarskiego”. Repliki wybranych koszy wykonywanych na przestrzeni ostatnich 100 lat, z podziałem na regiony naszego kraju, odtworzone na podstawie dostępnej dokumentacji – katalogi.


- „Artystyczne i użytkowe formy wiklinowe – nowe wzornictwo”. Wystawa prezentująca niepowtarzalne formy wiklinowe wykonane podczas Ogólnopolskich Plenerów Wikliniarskich oraz konkursów plecionkarskich organizowanych w ramach Jarmarków Chmielo-Wikliniarskich i poprzedniego I  Światowego Festiwalu Wikliny i Plecionkarstwa zorganizowanego w 2008 roku.

 

Formy mają charakter użytkowy – krzesła, fotele, kanapy, stoliki, parawany, kosze, pojemniki,  jak również artystyczny – przestrzenne formy ogrodowe oraz prace znajdujące  zastosowanie w aranżacji i dekoracji wnętrz.

 


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263