wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-19 Podpłomyki

Impreza plenerowa „Niedziela Rodzinna w skansenie” w Białostockim Muzeum Wsi odbędzie się (21 sierpnia) pod hasłem Podpłomyków. W chałupie z Pieczysk można będzie sobie upiec placek i poznać jego historię.


Podpłomyki są to płaskie placki, które wypiekano z resztek (tzw. wyskrobków) ciasta pozostałego w dzieży czy niecce po wyrobieniu chleba.

 

Na Kurpiach nazywano je wychopieniami, w okolicach Myślenic placki rusane, w Beskidzie Śląskim placki dziubane. Na Kaszubach pieczono kukle – z resztek ciasta formowano kulki, w które wkładano owoce, najczęściej jabłka, ale także wiśnie lub czereśnie.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Podpłomyki pieczono na blasze lub w gorącym jeszcze piecu po wyjęciu chleba. Był to tradycyjny wypiek, uznawany za przysmak.

 

Jadało się je zaraz po upieczeniu i wyjęciu z pieca, bardzo świeże, jeszcze ciepłe i chrupiące, posmarowane masłem. Po wystygnięciu szybko twardniały i traciły swoje walory smakowe.


Gospodynie obdarowywały podpłomykami dzieci, starców, żebraków oraz… duchy opiekuńcze. 


Wypiek podpłomyków odbywać się będzie od 10.00 do 14.00.

 
Kto chciałby w domu spróbować upiec podpłomyki podajemy przepis na chleb żytni razowy (oczywiście można skorzystać z każdego innego przepisu).

 

Do zaczyniania i wyrabiania ciasta dawniej służyły specjalne naczynia. Były to dzieże, wykonane z drewnianych klepek, często z przykrywką, niecki, drążone w kawałku drewna, korytka zbijane z desek.

 

Fot. Archiwum własne

Naczynia do wyrabiania i wypieku chleba - wystawa w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie

 

 


 

 

 

 

 

 

 

Chleb żytni razowy


Przygotować rozczyn – z mąki żytniej zalanej ciepłą wodą, najlepiej w glinianym garnku, dobrze wymieszać i pozostawić w ciepłym miejscu na 3 dni.


Dodać do mąki rozczyn, trochę wody i pozostawić do wyrośnięcia na ok. 8 godzin (najlepiej na noc). Rano można zacząć wyrabiać ciasto, dodając mąkę, sól, trochę mleka, gotowaną kaszę jęczmienną, gotowane tłuczone ziemniaki.

 

Wyrabia się dotąd aż ciasto zacznie odstawiać od ręki i pozostawia się je do ponownego wyrośnięcia.  Potem można już wyrabiać placki i piec je w piecu lub na blasze. 

 

Zobacz też: http://wiano.eu/lyzki-i-naczynia-drewniane/kopanki 


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263