wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-23 Azjatyccy twórcy

Kruche piękno Dalekiego Wschodu to tytuł nowej wystawy w Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu. Można tam zobaczyć prawdziwe perełki ukazujące kunszt azjatyckich mistrzów, których warsztaty działały już w czasach, gdy w Europie powstawały dopiero pierwsze państwa.

 

Są tam prezentowane wyroby z porcelany, gliny, laki, jedwabiu, papieru, orientalnych gatunków drzewa, trzciny i bambusa. Odkryte w XIX wieku wyroby z Chin, Japonii, Indii i innych krajów azjatyckich, urzekły i zachwyciły przybywających tu Europejczyków, a przywiezione do portów Belgii, Holandii, Francji, Anglii czy Niemiec, spowodowały bez mała wiekową modę na tak zwaną; chińszczyznę.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Porcelanowe serwisy i talerze, posążki Buddy i obrazy malowane na jedwabiu, parasolki z papieru ryżowego, parawaniki łączące w sobie maestrią azjatyckich rzemieślników i tamtejszych plastyków – to tylko niektóre spośród zaprezentowanych na wystawie eksponatów.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednym z materiałów wykorzystywanych zarówno przez azjatyckich, jak też afrykańskich rzemieślników i twórców była również kość słoniowa, obecnie zakazana z uwagi na potrzebę ochrony topniejących z roku na rok stad słoni.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pokazane na wystawie eksponaty stanowią część kolekcji Państwa Wandy i Honore Heroes, wielkich przyjaciół Muzeum Rolnictwa im. ks. Krzysztofa Kluka w Ciechanowcu.

 
Nowa wystawa stanowi kontynuację istniejącej już od bez mała dwóch lat prezentacji sztuki afrykańskiej, pochodzącej z tego samego źródła co obecna – od Państwa Wandy
i Honore Heroes.

 

Fot. Archiwum muzeum

Fragment wystawy

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Afryka i Azja były od XVI wieku kierunkiem ekspansji kolonialnej ówczesnych Niderlandów, której kres przyniosła dopiero II wojna światowa.

 

Kilkuwiekowa obecność mieszkańców Belgii i Holandii spowodowała nasycenie tych krajów sztuką i wyrobami rzemiosła artystycznego z terenów Azji i Afryki, co jeszcze w dzisiejszych czasach pozwala na tworzenie ciekawych i reprezentatywnych kolekcji.


Przekazywana z pokolenia na pokolenie technika obróbki surowców, zdobienia z wykorzystaniem naturalnych barwników, rozwiązania techniczne i techniki wyrazu, do dziś fascynują Europejczyków.

 

Wszelkie naśladownictwo jest łatwe do zauważenia, nawet dla osoby nie będącej specjalistą, gdyż; widać; w nim toporność i swoiste barbarzyństwo wykonania.

 

Z tego właśnie powodu oryginalne wyroby z Dalekiego Wschodu są tak piękne i pociągające, także swoją innością, odmienną od kanonu piękna obowiązującego w Europie.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263