wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-08-27 Barszcz i szczaw

Polewki, czyli zupy należały do najpopularniejszych potraw w wiejskiej kuchni. W zależności od sposobu przyrządzenia można wyróżnić zupy jarskie, jarzynowo-mięsne, wzbogacane kaszami, kartoflami, zacierkami.

 

Smaczne i pożywne barszcze, żurki, rosoły były spożywane każdego dnia. Tak jak dawniej w chałupie z Pieczysk w Białostockim Muzeum Wsi (28 sierpnia) rozchodzić się będzie zapach przygotowywanych polewek według tradycyjnych receptur.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W czasie  „Spotkania kulinarnego przy piecu”  (od godz. 9.00 do 13.00) będą przyrządzane kwaśne polewki roślinne, m.in. ze szczawiu oraz zupy z produktów niekwaszonych (takich jak: grzyby, owoce, warzywa). 

 

Nie każdy będzie mógł tam dotrzeć, ale – żeby poczuł smak dawnej kwaśnej polewki – proponujemy zupę szczawiową. Podajemy też przepis na kiszenie barszczu czerwonego, aby potem z niego przyrządzać zupę.

 

Zupa szczawiowa


Składniki:
 włoszczyzna
 2 kostki przyprawy do zup
 3-4 dag mąki
 ¼ l mleka lub śmietany
 1-2 żółtka (surowe)
 3 dag masła lub margaryny

 sól

 

Wykonanie:
Włoszczyznę umyć, oczyścić zalać 1,5 l wrzącą wodą, dodać 1 dag tłuszczu, osolić, ugotować.


Szczaw opłukać, odciąć korzonki, poszatkować lub przepuścić przez maszynkę, ugotować w małej ilości wody. Wywar odcedzić, podprawić mąką rozmieszaną z mlekiem, zagotować.


Dodać pokruszone kostki przyprawy do zup, ugotowany szczaw osolić.  Zmieszać z przecedzonym wywarem z włoszczyzny, następnie z surowymi żółtkami roztartymi z masłem.
Podawać z pulpetami z mięsa lub z grzankami z bułki. 

 

 

Kiszenie barszczu czerwonego

 

Składniki:
 1 kg buraków ćwikłowych
 2 l wody
 5 dag chleba razowego

 

Wykonanie:
Buraki obrać i wypłukać. Pokrajać w plastry. Włożyć do kamiennego garnka lub słoja ze szkła. Zalać przegotowaną ciepłą wodą.
Dodać kawałki chleba razowego ze skórką, przykryć pokłutym papierem, pozostawić w ciepłym pomieszczeniu (18-20 stop. C).

 

Po kilku dniach, gdy jest kwaskowaty, zlać do butelek, szczelnie zakorkować. Pozostałe buraki można ponownie zalać wodą.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263