wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-09-06 Wykopki

Ponad 3 tys. osób wybrało się na wykopki do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Niektórzy nie tylko przyglądali się dawnym pracom polowym, ale także chwycili za motyki. Na własnej skórze odczuli ogromny wysiłek, jaki wkładali dawniej mieszkańcy wsi w zbieranie tego, co urodziła ziemia.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Niektórzy chwycili za motyki, wykopali ziemniaki, a potem jeszcze sobie je upiekli

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od samego rana dużym zainteresowaniem cieszyły się pokazy wykopywania bulw, również  przy pomocy kopaczki konnej, sortowania ziemniaków oraz orki konnej i bronowania.

 

Fot. Archiwum muzeum

1, 2, 3. Kopaczka konna

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. Sortowanie ziemniaków

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykopki nie mogły się obyć bez tradycyjnych pieczonych ziemniaków. Tak jak dawniej mieszkańcy wsi, tak i teraz zwiedzający piekli kartofle na polu w ognisku.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Pieczone ziemniaki w ognisku - proste, a jakże smaczne danie

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wykopki to nie jedyne prace, jakie musieli wykonać dawni mieszkańcy wsi, by przygotować się na zimę. 

 

Muzeum przywołało obraz dawnej wsi organizując w zagrodach wiejskich – obiektach skansenu – pokazy gręplowania owczej wełny za pomocą gręplarni mechanicznej oraz ręcznych grępli, przędzenia wełny na kołowrotku, kręcenia powrozów, międlenia i rafowania lnu. W jednej z chałup zwiedzający pomagali „gospodarzom” w  kiszeniu kapusty w drewnianej beczce, w innej mieli okazję skosztować kiszonych ogórków.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Kiszenie kapusty

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dużym zainteresowaniem cieszył się pokaz wyciskania soku z pomidorów przy pomocy prasy, pokaz ubijania masła w kierzance połączony z degustacją masła z wiejskim chlebem, a także pokaz wirowania śmietany za pomocą centryfugi wzbogacony degustacją twarogu.

 

Nie zabrakło też pokazów haftu, szycia bielizny czy też szewstwa.

 

W starej kuźni kowal precyzyjnie wykuwał podkowy na szczęście, a przed jedną z chałup wikliniarz prezentował swoje umiejętności dzieląc się jednocześnie wiedzą dotyczącą obróbki wikliny.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Obróbka wikliny

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Imprezie towarzyszyła wystawa okolicznościowa „Maszyny i narzędzia rolnicze na Mazowszu w XIX i XX wieku” prezentująca maszyny zarówno do uprawy i zbioru zbóż, jak i ziemiopłodów.

 

Na najmłodszych uczestników imprezy czekały pokazy interaktywne pt. "Jak to ze zbożem było?" prowadzone w jednej ze stodół.

 

Tego typu spotkania są okazją do zaprezentowania zespołów ludowych. Na deskach skansenu wystąpili laureaci Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym - Kurpiowski Zespól  Folklorystyczny CARNIACY.  Wykonali program obrzędowy pt. „Życie puszczańskie Kurpiów”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

1. Carniacy 2. Gęsty Kożuch Kurzu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Natomiast kapela o przewrotnej nazwie Gęsty Kożuch Kurzu zaprezentowała interesujący układ taneczno – wokalny.

Skoro skansenowska wieś tętniła życiem, nie mogło obyć się bez przejażdżki bryczką zaprzężoną w konie oraz jazdy w siodle.


Agnieszka Jezierska – Chalicka

 

***


W tym roku na wykopki można wybrać się jeszcze:
17 września do Kaszubskiego Parku Etnograficznego we Wdzydzach Kiszewskich. Skansen organizuje festyn „Z motyką na bulwy”,
18 września do Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu na imprezę „Wykopki pod Wiatrakiem”,
- 25 września do Górnośląskiego Parku Etnograficznego w Chorzowie na „Dzień Kartofla” , 
- 9 października do Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu na Festiwal Kartofla.


Krótką historię ziemniaka” można poznać zwiedzając wystawę w muzeum rolnictwa w Szreniawie (od 11 września do 30 października).

 

Zobacz też:

Wykopki http://wiano.eu/article/1195

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263