Pobierz MP3
- Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-08-27 Wykopki
Jesień to okres zbioru ziemniaków z pól - na wsi nazywany wykopkami. Trwały one od połowy września do połowy października.
Nieodzownym narzędziem była motyka – robiona przez kowala ze starej podkowy, osadzona na drewnianym trzonku. Przy jej pomocy wykopywano ziemniaki z ziemi. Była to ciężka praca, bo wymagała ciągłego zginania tułowia. A od tego bolały plecy i kark.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Pokaz wykopu ziemniaków przy pomocy motyki
Na własnej skórze można będzie odczuć jaki to wysiłek. Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu organizuje 4 września imprezę plenerową „Wykopki w skansenie”. Każdy chętny wyruszy z motyką w pole, by ukopać sobie ziemniaków i upiec je – tak jak to dawniej robiono – w ognisku.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Pieczenie zimniaków
Ale na pola wyjadą też kopaczki konne, które posiadali bogatsi gospodarze. Zaprzęgano do nich konie. Kartofle rozrzucone przez kopaczkę zbierało co najmniej 8-10 osób. Dzięki tym maszynom obszar kopany kiedyś przez dwa tygodnie, kopano przez 3-4 dni.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Kopaczka konna
Stosowanie kopaczek zaczęło się rozpowszechniać w latach trzydziestych, a zwłaszcza na parę lat przed II wojną światową. Kopaczki niezwykle usprawniły zbiór ziemniaków, ale miały też mankament – zostawiały w ziemi za dużo kartofli. Bardziej to było jednak związane z nieumiejętnością obsługi maszyny., którą z czasem opanowano.
Podczas imprezy będzie można przyjrzeć się też sortowaniu ziemniaków. Wykopywane kartofle składano w kilku miejscach. Kilkanaście worków przeznaczano jako zapas na zimę. Kartofle na nasienie sypano przeważnie do kopców, które robiono w pobliżu siedliska.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Sortowanie ziemniaków
Kopiec przygotowywany do nakrycia na zimę stanowił kształtną pryzmę. Mieściło się tam ok. 30 worków kartofli, a nawet i więcej. Kopiec nakrywano grubą warstwą słomy. Na wierzchu stawiano ubite z desek lufty, które służyły do przewietrzania kartofli. Słomę przyrzucano cienką warstwą ziemi.
Uzupełnieniem będzie też wystawa okolicznościowa „Maszyny i narzędzia rolnicze na Mazowszu w XIX i XX wieku” prezentująca urządzenia służące zarówno do uprawy i zbioru zbóż, jak i ziemiopłodów. Ekspozycja będzie prezentowana wzdłuż drogi, na terenie wsi rzędówki, co pozwoli na swobodne zapoznanie się z jej elementami.
Fot. Archiwum własne
Maszyny rolnicze, prezentowane na wystawie
Nie zabraknie też innych atrakcji. W chałupach skansenu pokazane zostaną inne jesienne prace, które wykonywano już w domu takie jak: szycie bielizny przy pomocy pedałowej maszyny do szycie, przędzenie wełny na kołowrotku, międlenie i rafowanie lnu, kręcenie powrozów.
Pokazy ręcznego i mechanicznego gręplowania wełny będą okazją do porównania obu metod obróbki wełny. Pokazy mają charakter otwarty, wobec czego każdy uczestnik imprezy będzie mógł zmierzyć się z tymi czynnościami. W jednej z zagród będzie można
spotkać szewca, w innej wikliniarza, a w kuźni na gości oczekiwać będzie kowal.
Fot. Archiwum własne
1. U szewca 2. U wikliniarza
3. U kowala
Nie zabraknie atrakcji związanych z przygotowywaniem jesiennych przysmaków – odbędą się pokazy kiszenia ogórków i kapusty połączone z degustacją.
Fot. Archiwum muzeum (D.Krześniak) i własne
1. Kiszenie ogórków 2. Kiszenie kapusty
Słodko zapowiada się też pokaz wyciskania soku z owoców pochodzących z upraw muzeum. Aby nieco złagodzić zdecydowane smaki w jednej z zagród przewidziano degustację wiejskiego chleba z masłem ubitym własnoręcznie w kierzance, w innej – degustację twarogu.
Fot. Archiwum własne
Ubijanie masła w kierzance
W pachnących autentycznym, starym drewnem skansenowskich wnętrzach można przyjrzeć się dawnym codziennym zajęciom mieszkańców wsi. W jednej z izb pręży się warsztat tkacki, w innej na maglowanie oczekuje wyprana odzież.
Fot. Archiwum własne
1. Warsztat tkacki 2. Pranie wywieszone w skansenowskim ogródku
Zobacz też:
Maszyny rolnicze http://wiano.eu/article/1173
Praca w kuźni http://wiano.eu/article/973
Warsztat szewski http://wiano.eu/article/1176
Przepis na masło http://wiano.eu/article/561
Artyku�y polecane
- Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )