wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-09-06 Las i jego dary

Muzeum Etnograficzne w Toruniu organizuje imprezę związaną z Międzynarodowym Rokiem Lasów. Skansenowska kuźnia zamieni się w pełną atrakcji leśniczówkę, gdzie będzie można m.in. obejrzeć wystawę związaną z historią leśnictwa i wziąć udział w konkursie. Zespół Lubominianki z Boniewa przedstawi widowisko „Bójta się gajowego”.

 

Fot. Archiwum własne

Chałupa w toruńskim skansenie

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Impreza, która jest adresowana do wszystkich kochających las,  odbędzie się 11 września, w godz. 12-17.00. Przewidziano prezentacje edukacyjne, pokazy rzemiosł, zabawy plastyczne i muzyczne oraz różnorakie atrakcje. 


Zespół Szkół Leśnych z Tucholi przygotował m.in. prezentację sokolników i koncert sygnalistów.


Rzemieślnicy zaprezentują plecionkarstwo z wikliny i z korzenia, bednarstwo oraz wyrób „klumpów” czyli drewnianych butów dla konia. Klumpy ułatwiały koniom stąpanie po grząskim gruncie. Były używane jeszcze w latach 50-tych XX wieku. Wyszły z użycia po zmeliorowaniu łąk.

 

Fot. Archiwum własne

Klumpy

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Stowarzyszenie Tilia będzie szerzyć wiedzę o ważnej sztuce rozróżniania grzybów jadalnych i trujących.


Ciekawie zapowiada się też blok prezentacji „Muzykowanie na polanie”.  Można będzie przyjrzeć się różnym ludowym instrumentom drewnianym z muzealnej kolekcji, a także wspólnie pomuzykować, pośpiewać. Będzie to też okazja do wysłuchania koncertu na pile.

 

Fot. Archiwum muzeum etnograficznego w Warszawie

Instrumenty muzyczne: skrzypce i lira

 

 

 

 

 

 

 

 

 


W Spichlerzu będą zorganizowane dwie wystawy. Pierwsza z nich to „Zwierzęta idą do nieba”. Twórczość Genowefy Magiery z udziałem autorki prac i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Druga z wystawa, specjalnie przygotowana na tę imprezę, to „Zwierzęta lasu w przedstawieniach ludowych”. 

 

Fot. Archiwum muzeum w Toruniu

Obrazy Genewefy Magiery

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kujawska stodoła zamieni się w akademię wiedzy dzięki prezentacjom, które będą powtarzane kilka razy w ciągu całej imprezy: To nie korniki, to inne szkodniki!,  Las co odpłynął na tratwach, Jak budowano w średniowieczu

 

Dwukrotnie w ciągu imprezy chętni zostaną zaproszeni na szczególny spacer szlakiem wierzeń ludowych związanych drzewami rosnącymi na terenie Parku Etnograficznego.


W zagrodzie z Borów Tucholskich przewidziano specjalne miejsce na zabawy i zajęcia plastyczne dla dzieci związane z życiem lasu i z postaciami ze znanych bajek, można będzie nawet spotkać się z wilkiem i Czerwonym Kapturkiem. Dla starszych będzie okazja udziału w quizie z nagrodami.


Muzealna ekipa techniczna zaprosi uczestników do wspólnej pracy przy obróbce drewna przy użyciu tradycyjnych narzędzi, do naprawy płotu, utykania mchu w szparach między belkami chaty czy ścinania pnia topoli trafionej niegdyś piorunem.


Wieloletnią tradycją imprez w skansenie było obracanie budynku wiatraka. Tym razem wezwane na pomoc leśne licha uruchomią młyn wodny i sprawią, że ruszą do pracy jego wewnętrzne urządzenia.

 

Fot. Archiwum własne

Muzealny wiatrak

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kto zgłodnieje na pewno z przyjemnością  skorzysta z oferty przygotowanej przez liczne reprezentacje okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, wytwórców regionalnych smakołyków, skosztuje ziemniaków z parownika czy posili się pajdą chleba z jagodowym dżemem. Nie zabraknie też stoisk z  rękodziełem.

 

Zobacz też:

Genowefa Magiera http://wiano.eu/article/1150

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263