Pobierz MP3
- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Starej babie młodego się zachciało
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-09-13 Orka i prace polowe
Jesienne prace w domu i zagrodzie są tematem kolejnej imprezy plenerowej w muzeum rolnictwa w Szreniawie. Pokazy prac polowych i przygotowywania zapasów na zimę odbędą się w niedzielę 2 października.
Jesień jest okresem orki i siewów pod zboża ozime. Zobaczymy dawne bardzo proste techniki wysiewania ziarna - siew rzutowy z płachty tzw. łoktuszy.
Fot. Archiwum muzeum
Zgodnie ze zwyczajem pierwsze rzuty ziarna robiono na krzyż. Gospodarz zakładał na ramię siewak. Siewca czerpał zboże z siewaka prawą ręką i rozrzucał je za każdym co drugim krokiem przed siebie.
Wybrawszy z siewca wszystkie ziarno szedł do worka, aby nabrać nowego zapasu. Do siewaka wchodziło ok. 25 kg ziarna.
Gospodarze starali się siać gęsto. Liczyli się z tym, że część zboża wybiorą ptaki, część wymoknie. Na żniwa nie byłoby co kosić. Przysłowie mówi: Kto rzadko sieje, rzadko ma, rzadko je, rzadko s…”
Podobnie jak w poprzednich latach, odbędą się też prezentacje dawnych sposobów orki radłem zaprzęgiem wolim i orki pługiem zaprzęgiem konnym.
Fot. Archiwum muzeum
Orka zaprzęgiem wolim
Orka dawała się mocno we znaki zarówno koniowi jak i gospodarzowi. Trzeba było ją dobrze wykonać, aby mieć nadzieję na urodzaj.
Nieraz pług zapychał się ziemią z perzem i trzeba było usuwać ją ręką lub trzonkiem kozicy nie zatrzymując koni. Czasami pług zahaczał o kamień i wyskakiwał z ziemi. I znów morduj się z cofaniem koni lub zawracaniem w to samo miejsce.
Z cyklu prac jesiennych związanych z uprawą roślin przedstawiona zostanie technika zbioru ręcznego i wstępnej obróbki lnu.
Atrakcją dla sympatyków zabytków techniki będą pokazy pracy maszyn i urządzeń rolniczych, pochodzących nie tylko ze zbiorów Muzeum w Szreniawie, ale także z kolekcji prywatnych, w tym wystawców pod nazwą „Traktor i Maszyna” z Lipna.
Fot. Archiwum muzeum
Lokomobila parowa
Młockę maszynową będzie reprezentowała młocarnia szerokomłotna z lat 30. XX wieku, napędzana angielską lokomobilą parową z końca XIX wieku.
Swoje pojazdy zaprezentują miłośnicy i kolekcjonerzy starych motocykli i samochodów. Na folwarku uruchomione zostaną zabytkowe ciągniki rolnicze wyprodukowane kilkadziesiąt lat temu w fabrykach polskich i zagranicznych.
W całej okazałości „pod parą” zaprezentuje się lokomobila samobieżna „Hipolina” produkcji Zakładów Hipolita Cegielskiego w Poznaniu z 1919 roku. Maszyna ta została całkowicie odrestaurowana po pięćdziesięcioletnim okresie bezczynności.
Prezentacja zabytków zakończy się paradą traktorów na polu muzealnym.
Fot. Archiwum muzeum
Parada ciągników
Muzeum gościć będzie cyklistów z Łodzi, którzy będą uczyć chętnych jazdy na bicyklu. Uzupełnieniem tematu będzie mini wystawa rowerów ze zbiorów własnych muzeum, w tym roweru o drewnianych kołach z końca XIX wieku z Łęki Wielkiej.
Fot. Archiwum muzeum
Bicykl
Równie interesujące zajęcie przedstawi rzemieślnik z Kluk, wykonujący buty końskie, tzw. klumpy, które zakładano koniom do pracy na terenach podmokłych.
Fot. Archiwum muzeum
Klumpy
Zapraszamy uczestników festynu do udziału w mieleniu i tłuczeniu ziarna w żarnach i stępach.
Będzie coś dla smakoszy – smażenie powideł w miedzianych kotłach oraz kiszenie kapusty i ogórków.
Fot. Archiwum muzeum
Przygotowywanie powideł
Zaprosimy do degustacji powideł śliwkowych przyrządzonych przez pracowników muzeum.
Zaoferujemy zwiedzającym tradycyjny przysmak: chleb ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Stałym punktem programu będzie oczywiście pokaz tradycyjnego wypieku chleba w piecach chlebowych. Podczas imprezy jesienne przetwory będzie można również zakupić.
Artyku�y polecane
- Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )