wiano.eu
YouTubeFacebook

Partners

Lubie to!

Contact

+48 691 711 233

Dawne ubiory Ukrainy

2011-09-17

Bezcenny dorobek dwóch zapomnianych, a wybitnych polskich artystów, Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca Kielisińskiego opisał w swojej książce Aleksander Błachowski „Ubiór i krajobraz kulturowy Polski i Ukrainy Zachodniej w ikonografii J. Głogowskiego i K.W.Kielisińskiego”.

 

Spotkanie z autorem, a także wystawa ilustracji, które są tematem publikacji, odbędą się w niedzielę (18 września) w Muzeum Etnograficznym w Toruniu.


 

Właśnie Głogowski i Kielisiński w swoich rysunkach i akwarelach w sposób bardzo profesjonalny odwzorowali dawną odzież mieszkańców zachodnich rejonów Ukrainy. Z fotograficzną dokładnością odtworzyli specyfikę ubiorów, sposoby i maniery ich noszenia. Dzięki nim dzisiejsi badacze ubiorów ludowych mogą poznać różnorodność stylów XIX wiecznej Ukrainy.

 

Fot. Archiwum własne

Akwarele Głogowskiego i Kielisińskiego

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Aleksander Błachowski, autor książki - szperając m.in. w Muzeum Etnografii i Przemysłu Artystycznego we Lwowie - odkrył nieznane etnografii polskiej akwarele Jerzego Głogowskiego i Kajetana Wawrzyńca.

 

Znaczna część dzieł Głogowskiego i Kielisińskiego jest jeszcze w ogóle nieznana. Zbiór liczy ok. 600 akwarel, rysunków i akwafort z lat 1802-1842.

 

Są tam ubiory codzienne i odświętne chłopów, drobnej szlachty, plebsu miejskiego, rzemieślników, kupców, kramarzy Polaków, Ukraińców, Żydów z obszaru całej Galicji (od Zbrucza po Beskid Żywiecki), z Wielkopolski i dużej części zaboru rosyjskiego.


Publikacja Aleksandra Błachowskiego przywraca do naukowego obiegu nieznany dotąd dorobek - zasłużonych dla etnografii - badaczy.

 

Zobacz też:
Zapomniane stroje http://wiano.eu/article/469 

» add comment «
ADV

Popular

UP

Copyright © 2009 Wiano.eu | All rights reserved
website creating Webton.pl