wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-18 Etnologia

W październiku w Muzeum Etnograficznym w Toruniu rusza cykl Etnologiczne ABC…, który zapozna uczestników z problematyką etnologiczną. Cykl jest kierowany do młodzieży szkół średnich oraz osób dorosłych. Spotkania będą odbywać się co miesiąc.

 

Etnologia opowiada o kulturowym i społecznym zróżnicowaniu ludzkości. W centrum jej zainteresowań znajdują się „inni”, czyli ludzie kulturowo odmienni. Dzięki etnologii obce światy społeczno-kulturowe mogą stać się zrozumiałe, można również dostrzec, że ludzie - mimo różnic - mają ze sobą wiele wspólnego.

 

Fot. Archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dzięki etnologii, swojska i bliska rzeczywistość zaczyna być postrzegana jako zadziwiająca i egzotyczna. Okazuje się, że działania i wyobrażenia, które wydają się nam naturalne i logiczne, dla „innych” wcale takimi nie są.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Poznanie mechanizmów funkcjonowania kultur pomaga m.in. przełamywać stereotypy oraz rozwiązywać problemy wynikające ze wspólnej egzystencji ludzi odmiennych pod względem kulturowym.

 

Etnologia, określana często nazwami antropologia kulturowa, antropologia społeczna, jest bardzo popularna w Europie Zachodniej. Największym powodzeniem cieszy się jednak w Stanach Zjednoczonych, gdzie kursy z antropologii są powszechnie dostępne dla studentów nie tylko kierunków humanistycznych.

 

Fot. Archiwum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Etnologia i antropologia kulturowa, jest również coraz bardziej ceniona w Polsce..


Tematem  październikowych spotkań będzie kultura – termin pozornie oczywisty, powszechnie używany, ale rodzący też wiele nieporozumień.

 

Dr Olga Kwiatkowska (etnolożka) opowie jak pojęcie kultury definiowano w ramach etnologii dawniej oraz jak jej rozumienie zmieniało się w trakcie rozwoju dyscypliny.


Spotkanie odbędzie się 20 października, w czwartek, o godzinie 18.00 w sali widowiskowej.


Opr. Olga Kwiatkowska

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl