Pobierz MP3
- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj - Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj
Partnerzy
Kontakt
2009-12-17 Len lubi wodę
Wiele produktów, które mają wszywkę „100 proc. len” nie ma nic wspólnego z lnem. To bawełna, wiskoza lub poliester.
Producenci znaleźli sposób na produkcję tkanin podobnych do lnu z tańszych surowców. Trzeba więc uważać przy zakupie, bo materiał wygląda bardzo podobnie do naturalnego.
Producenci opisują te tkaniny jako lniano-podobne, o splocie lnianym lub jako lny syntetyczne. Zawierają między innymi metale ciężkie, takie jak np. tytan oraz inne substancje chemiczne o nieznanym jeszcze oddziaływaniu na człowieka.
Wiele firm produkujących odzież z syntetycznych tkanin nie ma żadnych oporów przed oznaczaniem produktów jako 100 proc. len! Dlaczego? Ponieważ większość konsumentów nie jest w stanie rozpoznać składu tkaniny.
Rozpoznanie lnu
Jak zatem sprawdzić, czy tkanina jest naturalna? Jednym ze sposobów jest podpalenie jej kawałka lub nitki. Tkaniny naturalne będą się spalać, natomiast tkaniny sztuczne będą się topić. Jeśli próbka się pali, to mamy w ręku tkaninę lnianą bądź bawełnianą. Inne tkaniny naturalne, takie jak jedwab, konopie rzadko są stosowane jako tańszy zamiennik lnu. A zatem je ze składu materiału należy wykluczyć.
Ażeby wykluczyć bawełnę, trzeba sprawdzić grubość włókien. Wyciągnijmy pojedyncze nitki ze splotu tkaniny. Bawełna ma zwykle krótsze i cieńsze włókna, a len jest grubszy, a zatem i jego włókna zwykle są grubsze. Oczywiście od tej reguły są wyjątki, jak od każdej, ale generalna zasada powinna się sprawdzić w większości sytuacji.
Cechy użytkowe lnu
Nie wszyscy doceniają wartość naturalnych tkanin. Wybierają syntetyczne, bo tańsze. Tymczasem len jest jednym z najbardziej szlachetnych materiałów. Tkaniny te są symbolem komfortu i elegancji.
Wykazują działanie antybakteryjne, nie elektryzują się. Są przewiewne - tę cechę łatwo docenić podczas upałów - neutralizują szkodliwe działania promieniowania słonecznego. Nie wywołują podrażnień, uczuleń, stwarzają najlepszy mikroklimat dla skóry. Nawet jeśli się spocisz, tkanina nie sprawia wrażenia wilgotnej.
Wyroby z lnu należą do bardzo trwałych, niepodważalnym dowodem jest "Całun Turyński", który przetrwał 2000 lat.
Pranie i prasowanie tkaniny
Len jest niezwykle prosty i łatwy w konserwacji, wbrew powszechnym opiniom, które niestety nadal funkcjonują w świadomości społeczeństwa. Ma również niepowtarzalną cechę: każde pranie sprawia, że len lepiej wygląda.
Tkanina ta kocha wodę, ponieważ jest hydrofilna oraz nie boi się wysokich temperatur. Bez obawy możemy prasować ją w temperaturze 200 stopni C. Intensywna obróbka mechaniczna nie uszkadza włókien, ale może sprzyjać powstawaniu większej ilości zagnieceń, podobnie zresztą jak przy każdej innej tkaninie.
Len pierzemy w sposób tradycyjny, pielęgnacja nie wymaga dodatkowych zabiegów oraz dużego nakładu pracy i czasu. Po praniu konfekcji stołowej, bądź pościeli wystarczy lekki magiel i uzyskujemy z powrotem pożądany kształt serwetki czy obrusu.
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )
Komentarze