wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-10-21 Święto Zmarłych

Zbliża się Święto Zmarłych. U nas obchodzone jest w powadze i smutku. W kulturze meksykańskiej jest to dzień radosny, bowiem powszechna jest wiara, że dusze zmarłych powracają na ziemię z zaświatów i uczestniczą we wspólnej uczcie. 

 

O meksykańskich obchodach Święta Zmarłych można będzie posłuchać na wykładzie „Jeszcze raz razem – Aun convivimos”  Juliety Gonzalez i Nancy Pliego w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu (22 października - godz. 12). Odbędzie się też prezentacja tradycyjnego ołtarza zmarłych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Meksykański ołtarz zmarłych

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Día de los Muertos - Dzień Święta Zmarłych - najstarsze religijno-etniczne święto meksykańskie jest wyrazem pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.

 

Na tradycję tego święta składają się wątki katolickie i prekolumbijskie. Día de los Muertos tradycyjnie obchodzi się 1 i 2 listopada w powiązaniu z katolickimi świętami Wszystkich Świętych (Todos los Santos) i Zaduszek (Día de los Fieles Difuntos).


W kulturze meksykańskiej Dzień Zmarłych jest radosny, bowiem powszechna jest wiara, że dusze zmarłych powracają w tym dniu na ziemię i uczestniczą wraz z żyjącymi we wspólnej uczcie.

 

Wędrującym duszom drogę z zaświatów do domu wyznaczają świece, kwiaty aksamitek i kadzidła - swoiste drogowskazy. Bogato dekorowane ołtarze na cześć tych, którzy odeszli są nieodłączną częścią meksykańskiego rytuału Święta Zmarłych. Pojawiają się one niemalże we wszystkich domach, ale też w wielu miejscach publicznych.


Pierwszy listopada to dzień, kiedy wspomina się zmarłe dzieci. Na ołtarzach, ustawia się świeczki, ich zdjęcia, ulubione słodycze, zabawki – wszystko to, co lubiły za życia.

 

Drugiego listopada wspomina się zmarłych dorosłych. Tego dnia obok wizerunku zmarłego, na ołtarzach pojawiają się świece, kadzidło, jego ulubione potrawy, słodycze, papierosy, jest tequila.

 

Ołtarze dodatkowo dekorowane są czaszkami z czekolady, cukru i mnóstwem kwiatów. W meksykańskim kalendarzu Día de los Muertos to jedno z najważniejszych świąt. W przeciwieństwie do polskiego, obchodzonego w smutku i zadumie, jest czasem zabaw, w których biorą udział wszyscy członkowie rodziny.

 

Poprzebierani ludzie tańczą i żartują, a w powietrzu unosi się zapach kadzidła, czekolady i słodkiego chleba zmarłych (pan de muerto).

 

Organizatorem jest Fundacja "DOS MUNDOS" oraz Ambasada Meksyku w Polsce

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263