wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-11-24 Jesień w skansenie

Aż dwa tysiące portretów jesieni namalowały dzieci, które przystąpiły do konkursu, organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pod hasłem „Jesienny pejzaż wsi”.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Galeria prac

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Stojąca w polu samotna kapliczka wynurzająca się z porannej mgły, dworek szlachecki otoczony bujną roślinnością, która z łagodnej zieleni powoli przeistacza się w niepokojącą czerwień, wiejska droga, przy której stoją pożółcone brzozy, ostatnie jabłko na jabłoni z charakterystyczną dla XIX wiecznej wsi mazowieckiej niebieską chałupą w tle -  to tylko niektóre z tematów prac nadesłanych na konkurs.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Barwy Sierpca

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Udział wzięły dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat.


Jednym z celów konkursu było pokazanie, że fauna i flora znajdująca się w muzeach na wolnym powietrzu jest jednym z ważnych elementów tworzących ich ekspozycję.

 

Pierwsze prace zaczęły nadchodzić już po tygodniu od chwili ogłoszenia konkursu. Do 4 listopada napłynęło około 2000 prac, co było wielkim zaskoczeniem dla organizatorów.


Dodatkową niespodziankę sprawił niebywały rozgłos, z jakim rozniósł się ten konkurs. Okazuje się, że dzięki takim działaniom Muzeum Wsi Mazowieckiej dociera do miejsc odległych od Sierpca nawet o ponad 200 kilometrów.

 

Otrzymaliśmy pejzaże naszego muzeum z kilkudziesięciu miast i wsi z całego Mazowsza, wśród nich znalazły się takie miejscowości jak Warszawice, Radom, Jednorożec, Skórzec, Tłuszcz czy Nadarzyn.


Uczestnicy konkursu mogli wykonać prace w jednej z trzech technik plastycznych: rysunek, malowanka lub kolaż. Najczęściej wybieraną techniką był rysunek, gdzie dominowały pastele.

 

Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak

Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Jednak za najbardziej interesujące i zaskakujące pomysłowością – szczególnie w zakresie doboru materiałów uznano prace wykonane w technice kolażu.

 

Spośród dwóch tysięcy dziewięciu prac jury wybrało i nagrodziło trzydzieści sześć – w dziewięciu kategoriach przyznano miejsca od pierwszego do trzeciego oraz po jednym wyróżnieniu.

 

Fot. Archiwum muzeum

Laureaci konkursu

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Członkowie jury byli pod wrażeniem wysokiego poziomu prac.

 

Finał konkursu odbył się 17 listopada o godzinie 10. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.

 

Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe m. in. aparaty fotograficzne, odtwarzacze I-Pod i MP4 oraz pamiątkowe dyplomy.

 

Nagrody wręczył dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Sali Konferencyjnej MWM.

 

Po rozdaniu nagród na laureatów i przybyłych wraz z nimi gości czekały wspaniałe atrakcje. Największą radość wywołał przejazd wozami konnymi po terenie skansenu.

 

Lista zwycięzców jest dostępna na stronie internetowej muzeum pod adresem www.mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.


Ogromne zainteresowanie konkursem świadczy, że Muzeum Wsi Mazowieckiej stanowi atrakcyjne i inspirujące miejsce nie tylko dla profesjonalnych artystów, licznie uczestniczących w plenerach malarskich organizowanych na terenie muzeum, ale także dla młodych ludzi, którzy w swoich obrazach bardzo oryginalnie przedstawili piękno muzealnej wsi w jesiennej szacie.


Nagrodzone prace oraz te, które uznano za najciekawsze można oglądać do końca lutego 2012 roku na pokonkursowej wystawie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy ulicy Narutowicza 64.


Daniel Landowski

 

Zobacz też:

Sielskie klimaty http://wiano.eu/article/1218


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263