Pobierz MP3
- Kolęda Hej w dzien narodzenia
Kolędy Podkarpacia czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj
Festiwal Czango czytaj- Kujawiak od Bachorzy
Od Kujaw po Bałtyk czytaj
Partnerzy
Kontakt
2011-11-24 Jesień w skansenie
Aż dwa tysiące portretów jesieni namalowały dzieci, które przystąpiły do konkursu, organizowanego przez Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu, pod hasłem „Jesienny pejzaż wsi”.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Galeria prac
Stojąca w polu samotna kapliczka wynurzająca się z porannej mgły, dworek szlachecki otoczony bujną roślinnością, która z łagodnej zieleni powoli przeistacza się w niepokojącą czerwień, wiejska droga, przy której stoją pożółcone brzozy, ostatnie jabłko na jabłoni z charakterystyczną dla XIX wiecznej wsi mazowieckiej niebieską chałupą w tle - to tylko niektóre z tematów prac nadesłanych na konkurs.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Barwy Sierpca
Udział wzięły dzieci i młodzież w wieku od 7 do 16 lat.
Jednym z celów konkursu było pokazanie, że fauna i flora znajdująca się w muzeach na wolnym powietrzu jest jednym z ważnych elementów tworzących ich ekspozycję.
Pierwsze prace zaczęły nadchodzić już po tygodniu od chwili ogłoszenia konkursu. Do 4 listopada napłynęło około 2000 prac, co było wielkim zaskoczeniem dla organizatorów.
Dodatkową niespodziankę sprawił niebywały rozgłos, z jakim rozniósł się ten konkurs. Okazuje się, że dzięki takim działaniom Muzeum Wsi Mazowieckiej dociera do miejsc odległych od Sierpca nawet o ponad 200 kilometrów.
Otrzymaliśmy pejzaże naszego muzeum z kilkudziesięciu miast i wsi z całego Mazowsza, wśród nich znalazły się takie miejscowości jak Warszawice, Radom, Jednorożec, Skórzec, Tłuszcz czy Nadarzyn.
Uczestnicy konkursu mogli wykonać prace w jednej z trzech technik plastycznych: rysunek, malowanka lub kolaż. Najczęściej wybieraną techniką był rysunek, gdzie dominowały pastele.
Fot. Archiwum muzeum - D. Krześniak
Konkurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem
Jednak za najbardziej interesujące i zaskakujące pomysłowością – szczególnie w zakresie doboru materiałów uznano prace wykonane w technice kolażu.
Spośród dwóch tysięcy dziewięciu prac jury wybrało i nagrodziło trzydzieści sześć – w dziewięciu kategoriach przyznano miejsca od pierwszego do trzeciego oraz po jednym wyróżnieniu.
Fot. Archiwum muzeum
Laureaci konkursu
Członkowie jury byli pod wrażeniem wysokiego poziomu prac.
Finał konkursu odbył się 17 listopada o godzinie 10. w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu.
Laureaci otrzymali atrakcyjne nagrody rzeczowe m. in. aparaty fotograficzne, odtwarzacze I-Pod i MP4 oraz pamiątkowe dyplomy.
Nagrody wręczył dyrektor muzeum Jan Rzeszotarski podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Sali Konferencyjnej MWM.
Po rozdaniu nagród na laureatów i przybyłych wraz z nimi gości czekały wspaniałe atrakcje. Największą radość wywołał przejazd wozami konnymi po terenie skansenu.
Lista zwycięzców jest dostępna na stronie internetowej muzeum pod adresem www.mwmskansen.pl w zakładce „Muzealna szkoła”.
Ogromne zainteresowanie konkursem świadczy, że Muzeum Wsi Mazowieckiej stanowi atrakcyjne i inspirujące miejsce nie tylko dla profesjonalnych artystów, licznie uczestniczących w plenerach malarskich organizowanych na terenie muzeum, ale także dla młodych ludzi, którzy w swoich obrazach bardzo oryginalnie przedstawili piękno muzealnej wsi w jesiennej szacie.
Nagrodzone prace oraz te, które uznano za najciekawsze można oglądać do końca lutego 2012 roku na pokonkursowej wystawie w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu przy ulicy Narutowicza 64.
Daniel Landowski
Zobacz też:
Sielskie klimaty http://wiano.eu/article/1218
Artyku�y polecane
- Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )