wiano.eu
YouTubeFacebook

2011-12-30 Sylwestrowe wróżby

Dawniej wieczór Sylwestrowy był wieczorem magii. Przypominamy więc ludowe wróżby i czary, które mają zapewnić szczęście, zdrowie i urodzaj w nadchodzącym roku. Miłej zabawy!

 

Fot. Archiwum skansen we Wdzydzach Kiszewskich

Solan we dworze z Luzina - przy dźwiękach muzyki i przy choince żegnano Stary, a witano Nowy Rok. Wróżono też co przyniesie nowy rok.


 

 

 

 

 

 

 

 

1. Podobnie jak w Andrzejki wywróż sobie miłość i męża lejąc wosk, lub rzucając ze siebie butem - jeśli spadnie noskiem o podłogę, wróży to szybkie zamążpójście. 

 

2. Możesz stopiony ołów, polać do miski z zimną wodą. Zastygłe w niej fantazyjne kształty powiedzą ci o przyszłości.


3. W nocy obwiąż słomą drzewka w sadzie (jak w noc wigilijną), a w słomiane obręcze włóż małe krzyżyki upieczone z ciasta, na dobry urodzaj owoców.


4. Na podwórku zapal  snopek słomy symbolizujący stary rok, a także wszystkie ubiegłoroczne kłopoty, niepowodzenia i zmartwienia.


5. Przed zmrokiem obejdź domostwa, pola, sady, śpiewając i dzwoniąc dzwonkami. Przed północą wyjdź z klekotkami i terkotkami, graj, hałasuj, by wypędzić złe moce i stary rok.


6. Między 23.00 a 24.00 dziewczęta stają przed lustrem i wywołują odbicie twarzy przyszłego męża. Gdy się pojawi nie mogą wymienić jego imienia, gdyż grozi to jego śmiercią.


7. Posłuchaj czy ziemia dzwoni, przykładając do niej ucho. Jej dzwonienie oznacza obfite plony.


8. Poruszaj monetami w kieszeniach – tak aby zadzwoniły. W ten sposób przywołasz do siebie szczęście i bogactwo.


9. Aby w nadchodzącym roku być pięknym i zdrowym obmyj się w wodzie, do której uprzednio wrzuć pieniądze.


10. Nie zapomnij, by w Sylwestra w konwi była świeża woda, a na palenisku palił się ogień, po to by nie zabrakło ich w nadchodzącym roku.


11. „Gdzie drab w domu, szczęście w domu będzie: krowa się ocieli, dziewka za mąż wyjdzie". Zadbaj, aby draby (starszy chłopiec i młodzi mężczyźni) odwiedzili twój dom i trochę tam popsocili, np. podkradli trochę jedzenia, coś na niby ukradli, poprzestawiali, zatkali, bo dzięki temu szczęście w domu będzie.


12. Ustaw cztery talerze. Połóż na nich gałązkę mirtu, piasek, pieniądze, do czwartego – wlej trochę wody. Panny mają podejść z zawiązanymi oczami do stołu.  Sięgają do jednego z talerzy. W zależności, na który trafią,  dowiadują się o swoim ślubie, śmierci, bogactwie lub utonięciu.


13. Do misy z wodą panny wrzucają dwie łupiny orzecha. Wkładają w nie trochę wełny i zapalają. Jeżeli łupiny podpłyną do siebie, wróży to zamążpójściem w przyszłym roku.


14. Zaśpiewaj noworoczną kolędy chodząc o północy po wsi lub osiedlu. Ułóż melodię i śpiewaj:  Aby w tam Nowam Roku kwitła mnyłość, bi namóm szczańście dał, Abi chronił Was od ninawiśći i nicht chorób znał. (Aby w Nowym Roku kwitła miłość, by nam szczęście dał, Aby chronił Was od nienawiści i nikt chorób nie zaznał)


15. Odpędź Stary Rok czyniąc ogromny hałas: trzaskaj z bata, uderzaj w patelnie i garnki, potrząsaj łańcuchami. Wraz ze Starym Rokiem pójdą także troski.


16. Zjedz duże ryby na kolację, by zapewnić sobie bogactwo na cały rok.


17. Poddawaj długi i pożyczone rzeczy przed północą, aby w nadchodzącym roku zapewnić sobie szczęście i bogactwo.


18. Wyciągnij z pryzmy słomy kilka kłosów i dokładnie im się przyjrzyj. Pokażą ci, jaki urodzaj będzie w nadchodzące żniwa.


19. Na słomie postaw dzieżę, w której rozczyniasz ciasto. A potem - na urodzaj - obwiąż tą słomą owocowe drzewka.

 

Zobacz też:

Wypieki na Sylwestra http://wiano.eu/article/163

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263