wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-01-10 Rynek galicyjski

Rynek galicyjski w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku otacza 26 drewnianych budynków. Są  tam dom krawca, fryzjera, nauczyciela, piekarza i zegarmistrza. Jest tam także sklep kolonialny, poczta, karczma i remiza. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niemal wszystkie obiekty są replikami budynków m.in. z Jaślisk, Jaćmierza, Niebylca, Jedlicza, Birczy i Rybotycz. Oryginalne budowle to tylko dom żydowski z Ustrzyk Dolnych i remiza z Golcowej.

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wszystkie budynki zostały wyposażone tak jak to wyglądało 200 lat temu. Meble, sprzęty i urządzenia przybliżają obraz  życia pracy i wypoczynku mieszkańców galicyjskiego miasteczka – Polaków, Żydów i Ukraińców.

 

Szczególnie dumni mogą być mieszkańcy Dynowa. Ich stara apteka powróciła do dawnej świetności. Jej piękne meble, naczynia, szkło, a nawet barometr okienny zdobią XIX –wieczne wnętrze apteki w galicyjskim miasteczku.


Czworokątny plac, liczący prawie 6 tys. metrów kwadratowych, został wybrukowany "kocimi łbami". Nocą rynek oświetlają latarnie gazowe.


Miasteczko Galicyjskie nie jest odtworzeniem jednostkowego, wybranego miasta, ale swoistą syntezą miasteczek występujących na terenie południowo-wschodniej Polski.

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl