wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-01-17 Gody Żywieckie

Najliczniejsze grupy przebierańców można spotkać w Żywieckim. Grupy osób liczące nieraz i po kilkanaście osób, fantastycznie poprzebierane przechodzą przez wieś z okrzykami, strzelaniem z batów i figlami. Nazywają ich Jukace od wydawanych okrzyków.

 

W tej paradzie duże znaczenie odgrywają postacie przebrane za niedźwiedzie.  Dawny sens obrzędowy nie odgrywa już takiego znaczenia. Dla wielu jest to świetna okazja do zabawy w okresie karnawału. 

 

Fot. Archiwum ROK w Bielsku Białej - Waldemar Kompała/Fotorzepa

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Na uwagę zasługują też chłopcy z przyprawionymi do pasa drewnianymi końskimi łbami, którzy dawniej w czasie tańca skakali przez ławy i stoły. Było to nawiązanie do obrzędów magicznych, w których chodziło o pobudzenie roślin do szybkiego wzrostu. 

 
Kulminacją zapustowych orszaków są Żywieckie Gody – najstarszy i największy konkurs grup kolędniczych z terenu Beskidu Żywieckiego i Beskidu Śląskiego. W tym roku odbywa się już po raz czterdziesty trzeci.

 

Konkurs jest urozmaicony przez wiele imprez towarzyszących, m.in. konkursy trzaskania z bata, potańcówkę dziadowską, degustację potraw regionalnych, kuligi.

 

Fot. Archiwum ROK w Bielsku Białej - Waldemar Kompała/Fotorzepa

Trzaskanie z bata

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Prezentacje na scenie (np. kolędników z gwiazdą, szopką, turoniem, mikołaje) oraz w plenerze (barwne żywieckie dziady, m.in. diabły, śmierci, macidule, żydzi, kominiarze, niedźwiedzie) oceniają komisje, w skład których wchodzą przede wszystkim etnografowie. 

 

Kolędnicy z gwiazdą, z turoniem, herody, winszownicy rywalizują w Żywcu, plenerowi przebierańcy (dziady noworoczne) walczą o nagrody w Milówce.

 

Fot. Archiwum ROK w Bielsku Białej - Waldemar Kompała/Fotorzepa

Trzaskanie z bata

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Jury zwraca uwagę m.in. na to, czy przedstawiany obrzęd jest  zrekonstruowany zgodnie z tradycją, czy stroje i rekwizyty są prawidłowe i estetyczne.


Impreza potrwa do 5 lutego. Barwny korowód przebierańców przejdzie ulicami Żywca 21 stycznia.


Program imprezy:

 http://rok.bielsko.pl/imprezy.php?cat_id=imprezy_zg_1324318561&txt_id=29 

 

Zobacz też:

Dziady żywieckie http://wiano.eu/article/185


 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263