wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-01-29 Palma na konkurs

Już po raz piętnasty Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu organizuje konkurs na wykonanie palmy wielkanocnej. Organizatorom zależy na tym, aby podtrzymać tradycje podlaskie i własnoręcznie wykonać palmę z naturalnych surowców. Tak jak to bywało dawniej.


Gotowe ozdoby zakupione w sklepie będą dyskwalifikowane. Również  nie ma szans w konkursie ten, kto w pędzie ku zwycięstwu, pozrywa rośliny chronione, np. widłaka.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Tradycyjne palmy wielkanocne podlaskie przygotowuje się z gałązek wierzby, która w symbolice kościoła jest znakiem zmartwychwstania i nieśmiertelności duszy.

 

Ścina się je w Środę Popielcową i przechowuje w naczyniu z wodą, aby puściły pąki na Niedzielę Palmową – zwaną na Podlasiu Wierbnicą. W trzpień palmy wplata się również bukszpan, barwinek, borówkę, cis. Przybiera się jeszcze kolorowymi wstążeczkami i suszonymi lub sztucznymi kwiatkami.


Nagrodzone prace pozostaną jako eksponaty w Muzeum Pisanek, prowadzonym przez Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu.

 

Fot. Archiwum własne

Nagrodzone prace w Muzeum Pisanek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Palmy wraz z karteczkami zawierającymi nazwiska autorów należy składać do 14 marca do godz. 12. 00. Laureaci konkursu z wykonanymi przez siebie palmami wezmą udział  we mszy św. z procesją 1 kwietnia o  godz. 10.00.


Piękny będzie to widok, gdy las palm wyrośnie przy Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Ciechanowcu. 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263