wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-25 Pomorskie tradycje

- Bydgoszcz jest położona na pograniczu kilku regionów kulturowych: Wielkopolski, Kujaw i Pomorza, dlatego tutaj na wigilijnych stołach spotykamy nie tylko barszczyk, ale też zupę rybną, grzybową, a nawet owocową - mówi Marek Czarnowski, specjalista od folkloru w Wojewódzkim Ośrodku Kultury.

 

Najpopularniejszy jest barszcz, a to ze względu na urodzajne ziemie, które dają dorodne warzywa - mówi Czarnowski, dyrektor białobłockiego domu kultury oraz pracownik WOK. - Zdarza się rybna, ale ona częstsza jest na północy, tam gdzie mamy więcej jezior. A że w pobliżu są i bory, to na wigilię podaje się tu też zupę grzybową. Borowiacką tradycją jest także spotykana w niektórych bydgoskich domach na wigilię zupa owocowa.

 

Kluchy, pierogi i pierniki

A jeśli już nie zupa owocowa, to przynajmniej kompot z suszonych owoców. Pojawia się groch z kapustą i pierogi.

- Mączne potrawy są powszechne w całej centralnej Polsce, także i u nas - dodaje pan Marek. - Stąd też jemy kluski z makiem.

A na słodko podajemy makowce. - Ale już kutia jest typową potrawą ze wschodu. U nas królują pierniki. Aby na wigilię nabrały odpowiedniej kruchości powinny być pieczone na świętej Łucji, czyli 13 grudnia - zdradza nasz rozmówca.

Sianko jak oblubieniec

Nie mniej ważne od potraw jest to, co pod obrusem. - Pochodzę z Brus, czyli z Kaszub. Tam też kładziemy pod obrus sianko. Ale dopiero, kiedy tutaj przyjechałem poznałem tradycję wróżenia z niego. Wyciąga się losowo jedno źdźbło. Jeśli jest długie, młode i zielone, to dobrze. Czeka nas wtedy zdrowie, albo zdrowy, smukły oblubieniec lub oblubienica. Inaczej może być, jeśli źdźbło jest krótkie, suche, kruche i stare.

A kolędowanie? - To piękna odwieczna tradycja składania świątecznych życzeń. Szkoda, że coraz rzadziej kolędujemy, czyli odwiedzamy innych w święta i coraz rzadziej śpiewamy. /bydgoska.pl/

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263