wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-28 W wiejskiej chacie

 Tytuł: Wyposażenie domu wiejskiego
 w Polsce

 Autor: Tomasz Czerwiński

 Seria: Ocalić od zapomnienia

 Wydawnictwo: Sport i Turystyka Muza SA

 Rok wydania: 2009

 

 

Publikacja popularyzuje wiedzę na temat dawnego wyposażenia chałupy wiejskiej, ale nie zawęża się wyłącznie do umeblowania i przedmiotów użytkowych. Traktuje gospodarstwo domowe szerzej.

 

Pokazuje, jakie funkcje mieszkalne spełniały budynki, jak były rozplanowane, w jaki sposób urządzano paleniska, piece grzewcze i piekarskie. Książka pokazuje także jak radzono sobie z dostarczaniem wody do gospodarstwa.

 

W chacie wiejskiej gromadzono także żywność. Bardzo ważnymi przedmiotami w wyposażeniu domowym, służącym przetwórstwu żywności, były zatem żarna i stepy do wyrobu mąki i kaszy, szatkownice do kapusty, beczki do kiszenia, faski do kiszenia ogórków, arfy czyli przedmioty do suszenia grzybów, niecki drewniane do sprawiania mięsa i wyrobu ciasta, maślnice – do wyrobu masła.

 

Wiele z tych przedmiotów jest jeszcze w pamięci starszej części społeczeństwa, młodzi zobaczą je na żywo już tylko w skansenach. Przed odwiedzeniem parków etnograficznych, warto przeczytać tę książkę, bo przygotuje do wędrówki i zachęci do dokładniejszego przyjrzenia się dawnym gospodarstwom wiejskim.   

 

Książka jest napisana językiem prostym, bogato ilustrowana, ma nie tylko walor historyczno-edukacyjny. Ale daje też ogromną inspirację dla współczesnych gospodarstw i projektantów wnętrz. Ławy, kredensy, komody, szafy, ramy luster, półki, półeczki – to wręcz gotowe wzorce do kopiowania.

 

Oprócz ilustracji, w publikacji znajduje się wiele rycin, które pomogą odwzorować dawne meble i  przedmioty. Stare naczynia, np. beczki, maślnice, konwie z  powodzeniem mogą służyć jako przedmioty małej architektury w przydomowych ogrodach.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263