wiano.eu
YouTubeFacebook

2009-12-28 Stroje ludowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tytuł: Polskie stroje ludowe - trzy tomy

Autor: Elżbieta Piskorz-Branekova

Wydawnictwo: Sport i Turystyka Muza SA

Rok wydania: 2007

 

Po promocyjnych cenach można obecnie kupić w księgarni internetowej Muza S.A. trzytomową serię „Polskie stroje ludowe” autorstwa Elżbiety Piskorz - Branekovej. Jest to publikacja wyjątkowa. Zawiera szczegółową charakterystykę aż 63 strojów noszonych niegdyś na terenie Polski.


Każdy strój zilustrowany został przynajmniej jedną fotografią oraz rysunkami lub fotografiami najbardziej typowych, reprezentatywnych elementów stroju, np. haftów. Publikację uzupełnia mapa Polski, na której zostały zaznaczone regiony, gdzie występują opisane ubiory.

 

Oprócz historii stroju autorka omawia jego charakterystyczne cechy, podstawowe surowce, z których był wykonany, krój i zdobienia, podaje też informacje, gdzie można obejrzeć prezentowane ubiory.

 

Strój ludowy przestał być powszechnie noszoną odzieżą, można go podziwiać w muzeach bądź w regionach przy okazji świąt kościelnych czy państwowych.

 

Ale książki nie powinno się traktować tylko jako rysu historycznego kultury ludowej. We współczesnej modzie co rusz  zmieniają się trendy. Obecnie inspiracją dla projektantów stają się wzory ludowe. - Z pewnością zauważyliście natłok haftów i motywów rodem z wesela Wyspiańskiego czy Cepelii. To nic innego jak powrót do korzeni, do naszego rodzimego stylu pełnego kolorowych wzorów folkloru – napisano na www. stylio.pl.

 

Trzytomowa publikacja „Polskie stroje ludowe” – to gratka nie tylko dla pasjonatów etnografii, ale także źródło inspiracji dla modystów. Jeśli dzięki nowym trendom pięknie haftowane chusty, bluzy, kamizelki, czepce i spódnice powrócą na nasze ulice, to nie tylko ku uciesze estetów, ale także tych, którzy z pasją ratują od zapomnienia wzorzysty polski folklor.


 

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęściej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieś 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263