Pobierz MP3
Festiwal Czango czytaj- Opowieść O czarnoksiężniku i trzech dziewicach
Konkurs na pamiątkę czytaj - Piosenka dziecięca Sikoreczka pstra
Konkurs na pamiątkę czytaj
Festiwal Czango czytaj- Starej babie młodego się zachciało
Partnerzy
Kontakt
2009-12-28 Festyny w Jurowcach
W Białostockim Muzeum Wsi w Jurowcach odbędzie się w nadchodzącym roku o połowę mniej folklorystycznych festynów z cyklu „Ocalić od zapomnienia” aniżeli w 2009 r. A szkoda, bo cieszyły się one dużym powodzeniem wśród mieszkańców Białegostoku i okolic, a także turystów. Były one okazją, aby przypomnieć zwyczaje ludowe, pokazać je młodym, wypromować zespoły folklorystyczne, regionalną kuchnię i rzemiosło ludowe.
Kierownik skansenu Artur Gaweł zapewnia, że nie oznacza to, że w białostockim parku etnograficznym niewiele będzie się działo w 2010 r. Trzeba jednak pamiętać, że podstawową misją muzeum jest ratowanie od zniszczenia budownictwa drewnianego – ochrona dziedzictwa narodowego, a nie organizowanie coraz większej liczby komercyjnych imprez, a więc zamiana parku etnograficznego w park rozrywki.
W mijającym roku muzeum zorganizowało sześć festynów folklorystycznych, bo pozyskało na ten cel środki z funduszy unijnych. W 2010 r. kierownictwo zaplanowało trzy imprezy z cyklu „Ocalić od zapomnienia”.
W maju odbędą się „Zielone świątki”. To ludowa nazwa święta kościelnego Święto Zesłania Ducha Świętego, które obchodzi się pięćdziesiąt dni po Wielkanocy. Z tym świętem łączą się obrzędy ludowe powitania wiosny, święta rolnicze i pasterskie.
Na Podlasiu jeszcze w początkach XX wieku w tym dniu odbywał się „obchód z królewną”. Najładniejszą we wsi dziewczynę ładnie ubierano, wkładano jej na głowę koronę z kwiatów i w orszaku innych dziewcząt prowadzono granicami pól. Obchód kończył się ucztą z tańcami, urządzaną w karczmie lub u najlepszego gospodarza. Uczta ta była wydawana na cześć królewny oraz na chwałę zwycięskiej wiosny, na szczęście i urodzaj.
W lipcu muzeum zaprasza na „Smaki Podlasia” – festyn, na którym zaprezentowane zostaną regionalne kulinaria. Będzie można nie tylko spróbować smaków podlasia, ale także zobaczyć wyrób niektórych potraw.
We wrześniu odbędzie się festyn „Podlaskie ziołami pachnące”. Poznamy sposoby wykorzystania w kuchni oraz medycynie tradycyjnej znanych i nieznanych ziół oraz przypraw.
Muzeum przygotowuje się do obchodów 600-lecia Bitwy pod Grunwaldem. Z tej to okazji w pierwszej połowie lipca zorganizuje m.in. pokazy walk. Będzie to impreza o randze międzynarodowej. Przyjadą zespoły z Litwy, Białorusi i Ukrainy.
W czerwcu nastąpi otwarcie niezwykle ciekawej wystawy o ziemiaństwie na kresach – interesującej nie tylko z racji tematyki. Zaprezentowana zostanie kolekcja zdjęć archiwalnych wypożyczonych z litewskiego muzeum w Trokach! Dla jednych będzie to okazja do wspominania historii rodzinnych, dla drugich – poznania dziejów minionej epoki.
Fot. Dworek w skansenie - być może uda się go wyszykować na otwarcie wystawy
Artyku�y polecane
- Ceramika bolimowska
dodano: 2015-07-23 | ( komentarzy: 0 ) - Grupy zapustne
dodano: 2015-02-01 | ( komentarzy: 0 ) - Tłusty czwartek
dodano: 2012-02-15 | ( komentarzy: 0 ) - Ścinanie Śmierci
dodano: 2012-02-23 | ( komentarzy: 0 ) - Kujawskie zapusty
dodano: 2014-03-07 | ( komentarzy: 0 )
Najcz�ciej czytane
- Kwiaty z bibuły
dodano: 2013-01-07 | ( komentarzy: 0 ) - Kwiaty z bibuły
dodano: 2011-05-18 | ( komentarzy: 0 ) - Przepis na krochmal
dodano: 2010-01-10 | ( komentarzy: 3 ) - Jak zrobić beczkę
dodano: 2012-09-17 | ( komentarzy: 0 ) - Wieniec dożynkowy
dodano: 2012-07-29 | ( komentarzy: 0 )