wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-21 Kaziuki

Muzeum Etnograficzne w Ochli organizuje 25 marca wielkanocny jarmark - „Kaziuki”.  Pamięć o tej tradycji przywieźli na ziemię lubuską przesiedleńcy wywodzący się Wileńszczyzny. Kaziuk (lit. Kaziuko mugė) to odbywający się w Wilnie od 1636 roku, jarmark odpustowy w dzień świętego Kazimierza.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kaziuki

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Na jarmarku w Ochli będzie można znaleźć różne cudeńka min. serca kaziukowe, obwarzanki, palmy wileńskie, pisanki, obrusy ręcznie haftowane, rzeźby, ceramikę użytkową i ozdobną, zabawki, biżuterię, produkty bednarskie, wyroby z wosku, z siana i drewna i wiele innych.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pokaz malowania jajek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nie zabraknie również tradycyjnych, wileńskich potraw (m.in. bliny, rosół z kołdunami, szare kluchy, obwarzanki, chleb wileński), słodyczy, miodów i konkursów dla dzieci.

 

Przewidziano także warsztaty zdobienia pisanek techniką batikową i układania palm wileńskich, przejazdy bryczką.

 

Wszystkie obiekty na terenie skansenu będą udostępnione do zwiedzania.

 

Dorocznemu jarmarkowi rzemieślników, kupców i twórców ludowych towarzyszyć będzie muzyka ludowa: „Kapela zielonogórska”, „Świdniczanie”, „Kryniczeńka”, akordeonista Grzegorz Więckowski i kataryniarz Tadeusz Zajdowicz z zabytkowym instrumentem.

 

Fot. Archiwum muzeum

Kataryniarz Tadeusz Zajdowicz

 


 

 

 

 

 

 

 

 

W trakcie imprezy zostaną otwarte wystawy czasowe „Sacrum w małej architekturze i rzeźbie” - Kapliczki Beskidu Śląskiego w fotografii Jerzego Haca i rzeźba ze zbiorów Działu Sztuki oraz wystawa związana z wielkanocną plastyką obrzędową.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263