wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-03-28 Prof. Znamierowska

W Muzeum Etnograficznym w Toruniu można zobaczyć wyjątkową wystawę Salonik prof. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej – poświęconą pracy i życiu założycielki muzeum. Pokoik został urządzony na wzór jej toruńskiego mieszkania, przy ul. Krasińskiego.

 

Fot. Archiwum muzeum

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zgromadzono tu liczne osobiste pamiątki: meble, książki, portrety, fotografie, dokumenty. Przedmioty te przybliżają postać tej niezwykłej kobiety, autorki cenionych prac etnograficznych, niestrudzonej muzealniczki konsekwentnie realizującej swoje zamierzenia, długoletniej dyrektorki Muzeum Etnograficznego w Toruniu.


W okresie międzywojennym była pracownikiem naukowym  Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie. Po wojnie w 1945 r. przybyła  do Torunia. Rozpoczęła pracę na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Koniecznie chciała stworzyć muzeum etnograficzne, bo przed wojną pracowała w takim właśnie muzeum w Wilnie.


Zbierała eksponaty po okolicznych wsiach. Najpierw utworzony został dział etnograficzny w muzeum miejskim.  Jednak prof. Znamierowska-Prűfferowa chciała zbudować samodzielną placówkę. Udało się jej to w 1959 r.  Uzyskała na siedzibę budynek dawnego XIX-wiecznego artyleryjskiego arsenału.


Dyrektorem muzeum była do czasu odejścia na emeryturę w 1972 r. Kontakt z muzeum utrzymywała profesor do końca życia. Podjęła decyzję testamentalnego przekazania do muzeum "naukowych i wszelkich przedmiotów potrzebnych do urządzenia stałej ekspozycji pamiątkowej dotyczącej styku kultur", jak to sformułowała osobiście, co od początku rozumiane było jako ekspozycja biograficzna Jej poświęcona.

 

Bogatą osobowość profesor, liczne zainteresowania, kontakty ze znanymi, ciekawymi ludźmi odzwierciedla licząca ponad 50 metrów bieżących akt spuścizna, ciągle jeszcze porządkowana i opracowywana.

 

Zobacz też:

50-lecie entomuzeum http://wiano.eu/article/132

MIEJSCE NA REKLAMĘ

Artykuły polecane

Najczęœciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeżone
Tworzenie stron Webton.pl