wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-04-27 Wiejskie pojazdy

Rodzinna Niedziela w Skansenie upłynie w Muzeum Wsi Białostockiej pod znakiem wozów i bryczek. Dla zwiedzających zostanie udostępniona stała ekspozycja „Środki transportu wiejskiego”. Będzie można przyjrzeć się różnym przedmiotom używanym w transporcie ręcznym: koszom, rezignie, nosidłom, dwojakom. 

 

Fot. Archiwum muzeum

Bryczka

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Muzeum zgromadziło pojazdy używane na Białostocczyźnie od końca XIX do połowy XX wieku. Na ekspozycji można zobaczyć także archaiczne urządzenia do transportu włócznego – samorodny włók krokwiowy oraz sanki, których używano nie zimą, ale latem, m.in. do przewożenia pługa lub radła na pole.

 

 


Sanki podwójne tzw. zajdki służyły do przewozu kłód drewna, które ładowano ładowano przy pomocy trepa lub lady. Najprostsze sanie wyjazdowe miały skrzynię zbitą z desek lub żerdek.


Bogatsi gospodarze posiadali sanie ze zdobionymi okuciami, które także niekiedy mazerowano. Na wystawie można zobaczyć też  tapicerowane sanie dworskie.


Swoimi rozmiarami uwagę zwraca wóz z drabinami używany do zwózki zboża w czasie żniw.


Wozy używane do początku XX wieku były niemal w całości wykonane z drewna. Na wystawie pokazano tylko pojedyncze elementy tego typu wozów, np. osie, hołoble, czy piasty.


Do kościoła i na targ zamożni gospodarze jeździli bryczkami, zwanymi wolantami. Na ekspozycji pokazano typową uprząż podlaską złożoną z przymocowanych do przedniej osi wozu dwóch drążków – hołobli, łączącej ich dugi (duhy) oraz chomąta.


Na Rodzinną Niedzielę muzeum zaprasza 29 kwietnia. Prezentacja wystawy odbędzie się w godzinach 12.00-14.00. Po spotkaniu, ok. godz. 14.00, na chętnych będzie czekać wóz zaprzężony w konie, który odwiezie uczestników na ognisko. P:rowiant musi być jednak własny.

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263