wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-05-31 Zabawy wiejskie

W sobotnie i niedzielne przedpołudnie (2-3 czerwca) dziedziniec Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prüfferowej w Toruniu będzie rozbrzmiewać dĽwiękiem wiejskich dziecięcych piosenek, wyliczanek i zabaw.

 

Na scenie amfiteatru jak co roku zaprezentuj± się wychowankowie toruńskich placówek przedszkolnych.

 

Fot. Archiwum muzeum

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Organizowany już po raz 31. Dziecięcy Przegl±d Folkloru Wiejskiego ma stworzyć najmłodszym okazję do poznania tradycyjnego folkloru, nauki elementów ¶piewu i tańca ludowego, a przede wszystkim tradycyjnych zabaw dziecięcych. St±d hasło przewodnie tegorocznej imprezy: G±ski, G±ski do domu!


Muzealni edukatorzy wł±czyli się w przygotowywanie dzieci do występów. Zorganizowali specjalne warsztaty, których efekt zobaczymy na scenie muzealnego amfiteatru.

 

Fot. Archiwum muzeum - M. Kosicki

Dziecięcy Przegl±d Folkloru Wiejskiego

 


 

 

 

 

 

 

 

 

Celem imprezy jest też pokazanie nauczycielom, że warto w programie wychowania przedszkolnego sięgać do bogatej rodzimej tradycji i obyczajów – wiejskich zabaw. Jest to niewyczerpana skarbnica o ponadczasowej warto¶ci edukacyjnej, wychowawczej i społecznej. 


Na scenie amfiteatru wyst±pi 28 grup przedszkolnych, a więc ponad 700 dzieci, które zaprezentuj± przygotowane programy przed najżyczliwsz± widowni± złożon± z rodziców, dziadków, krewnych i wielu sympatyków tej imprezy, ciesz±cej się rokrocznie zainteresowaniem licznych mieszkańców Torunia.

 

Marta Domachowska

 

***


A skoro hasłem przewodnim Przegl±du s±: G±ski, G±ski do domu!, to przypomnijmy tę jakże znan± w przeszło¶ci zabawę.

 

Wybieramy jedno lub dwójkę dzieci, które będ± grać rolę wilka. Pozostałe dzieci będ± g±skami. Potrzebny jest jeszcze moderator, który będzie prowadził dialog z dziećmi:
 
Moderator: G±ski, g±ski do domu.
G±ski chórem: Boimy się.
Moderator: Czego?
G±ski chórem: Wilka złego.
Moderator: A gdzie on jest?
G±ski chórem: Za płotem.
Moderator: To szybko g±ski, g±ski do domu.
 
Po tych ostatnich słowach dzieci biegn± w kierunku Moderatora, a zadaniem wilka jest złapanie jak największej liczby dzieci. Złapane dzieci odpadaj± z gry, a dialog powtarzamy aż wszystkie g±ski zostan± złapane.


Zobacz też:

Zabawy wiejskie http://wiano.eu/article/1154

Dawne zabawy i gry wiejskie http://wiano.eu/article/1046

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263