wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-07-11 Wakacyjne zajęcia

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu prowadzi w lipcu 2012 r. otwarte – bezpłatne zajęcia dla dzieci szkół podstawowych.

 

Uczestnicy spotkań poza prelekcjami, którym towarzyszą pokazy multimedialne, biorą udział w zabawach plastycznych i warsztatach.

 

Spotkania są też okazją do obejrzenia wszystkich wystaw muzealnych.

 

Harmonogram:

 

12.07. „ Tradycje piernikarskie na Dolnym Śląsku”


Największy rozkwit rzemiosła piernikarskiego na Dolnym Śląsku przypadł na okres od XVI do początku XX w. Ważnymi ośrodkami wytwórczości pierników, obok Wrocławia, były: Głogów, Legnica i Świdnica.

 

Pierniki swój początek wywodzą z tzw. miodowników wielkich, czyli bochnów chleba robionych na miodzie.


O tym i o innych szczegółach związanych z wytwarzaniem pierników - jednych  z najpopularniejszych łakoci – dowiedzą się dzieci podczas tych zajęć, którym towarzyszyć będzie zabawa plastyczna.

 

17.07.„Kodra, leluja, zielko” – sztuka z papieru


Wycinankarstwo jako technika zdobnicza rozwinęła się nie tylko w Polsce, ale symetryczne wycinanki polskie są naszym narodowym znakiem rozpoznawalnym.

 

Prezentacja multimedialna obrazuje różnorodność form, kształtów i specyficznych tematów dla różnych regionów Polski.


Warsztaty - samodzielne wykonanie wycinanki, poza rozwijaniem zdolności manualnych, sposobem na sprawdzenie możliwości „wystrzygania” m.in. za pomocą nożyc do strzyżenia owiec.

 

19.07. „Kwiaty z bibuły w tradycji polskiej”


Tradycja tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świat kościelnych.

 

Długie i mroźne wieczory zimowe sprzyjały spotkaniom gospodyń , które za pomocą kwiatów z bibuły chciały na nowo upiększyć swoje domostwa. W dzisiejszych czasach bibułkarstwo należy, niestety, do tzw. ginących zawodów.

 

Fot. Archiwum muzeum

Pająki - słomiano-bibułowe dekoracje wnętrza domu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Na pewno warto przybliżyć dzieciom i młodzieży, ten jakże piękny zwyczaj zdobienia bibułkowymi kwiatami domostw, kościołów, kapliczek.

 

A oto zajęcia, które się już odbyły, a które mogą zainteresować potencjalnych uczestników. Muzeum organizuje lekcje muzealne także w roku szkolnym.

 

 

"Ośle uszy, ośla ławka” – w dawnej szkole


Pokaz dawnych akcesoriów uczniowskich i pomocy dydaktycznych dla nauczycieli. Możliwość sprawdzenia czy dawne ławki szkolne były wygodniejsze, jak pisało się obsadką ze stalówką, do czego służyła bibuła , czym jest kleks. Na życzenie uczestników- indywidualne kary cielesne- np. klęczenie na grochu.


„ Świat zabawek”


Zabawka to świat dziecka. Zabawka bawi, rozwija, uczy wyobraźni, kształtuje osobowość całego człowieka, rozwija zdolności manualne, uczy zręczności i poczucia estetyki.

 

Bez względu na narodowość, kolor skory, przynależność społeczną od zarania dziejów zabawka towarzyszy każdemu dziecku.


Jak wyglądały zabawki dzieci z rodzin miejskich , robotniczych czy chłopskich ? Z czego były zrobione? Jak przyozdobione? itd.

„Tafla szklana malowana”
Opowieść o malarstwie na szkle – o jego tajemnicach, specyfice powstawania obrazu połączona z pokazem oryginałów wyjętych z ram (ze zbiorów Muzeum) oraz warsztatami.

 

Fot. Archiwum muzeum

Obrazy na szkle malowane

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Przedstawienie malarstwa na szkle, twórczości charakterystycznej m.in. dla rejonu Podsudecia będzie okazją do zwrócenia uwagi na odrębność kulturową Dolnego Śląska.

 

Zobacz też:

Ceramika huculska - wystawę, którą warto zwiedzić http://wiano.eu/article/1746

 

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263