wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-08-01 Folklor Podhale

Na „Sabałowych Bajaniach” w Bukowinie Tatrzańskiej spotykają się najlepsi wykonawcy z całej Polski. I chociaż różnią się strojem, gwarą
i muzyką, to łączy ich jedno – umiłowanie tradycji, Ojczyzny i ojcowizny. "Sabałowe Bajania" mają już wiernych sympatyków i widzów.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowe Bajania 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


„Sabałowe Bajania” zrodziły się z podhalańskiej tradycji gawędziarstwa, umiłowania tańca, śpiewu, muzyki góralskiej.

 

Nieprzypadkowo więc za swego patrona przyjęły Jana Krzeptowskiego Sabałę. Gawędziarz, pieśniarz ludowy, przyjaciela dra Tytusa Chałubińskiego. Dla współczesnych - symbol dawnej góralszczyzny.


Pierwsze „Sabałowe Bajania” odbyły się w Bukowinie w roku 1967, ale ich pierwowzór sięga końca lat pięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to z inicjatywy miejscowych nauczycieli i społeczników, Michaliny i Franciszka Ćwiżewiczów, organizowano w Kościelisku i Murzasichlu konkursy tańca, śpiewu i muzyki góralskiej.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowe Bajania 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Początkowo w „Sabałowych Bajaniach” uczestniczyli wyłącznie gawędziarze, ale już w roku 1969 dołączyli do nich instrumentaliści ludowi, a od roku 1974 zostały one wzbogacone i urozmaicone konkursem na mowę starosty weselnego.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowe Bajania 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Od samego początku „Sabałowe Bajania” cieszą się wielkim zainteresowaniem i od lat przyciągają do Bukowiny rzesze zarówno turystów wyczulonych na piękno polskiego folkloru, jak i reprezentantów świata nauki, kultury i polityki.

 

Są przeżyciem kulturalnym dla publiczności, impulsem twórczym dla organizatorów życia kulturalnego oraz samych uczestników, których krąg wciąż się poszerza.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowe Bajania 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W zeszłorocznych zmaganiach konkursowych wzięło udział prawie 1500 uczestników. Doczekały się „Sabałowe Bajania” swoich wiernych sympatyków i widzów, mają stałych uczestników i przyjaciół, wśród których jest coraz więcej młodzieży przejawiającej autentyczne zainteresowanie folklorem i twórczością ludową.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowe Bajania 2011

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

„Sabałowym Bajaniom” towarzyszy cały szereg atrakcji. Są więc spektakle teatralne w wykonaniu amatorskich zespołów teatralnych, prezentacja kapel ludowych w paradnym przejeździe, degustacja potraw regionalnych, wystawy fotograficzne, koncerty folkowych zespołów rozrywkowych, ogólnopolska wystawa twórczości ludowej, kiermasz sztuki ludowej, zawody strzeleckie i oczywiście pełna niespodzianek i tajemniczości „Sabałowa Noc”.

 

Fot. Archiwum Domu Ludowego

Sabałowa Noc (ognisko i sztuczne ognie)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Jesteśmy przekonani, że „Sabałowe Bajania” będące wielkim świętem gwary, śpiewu, tańca, muzyki i sztuki ludowej, organizowane z troską o zachowanie prawdy o kulturze polskiej wsi, nadal będą zaszczepiać przywiązanie do tradycji, a ich kontynuacja będzie świadczyć o pasji, uporze, determinacji w działaniu i potrzebie organizacji tego rodzaju wydarzeń artystycznych.


Niech to, co stanowi o bogactwie i różnorodności naszej kultury narodowej, przetrwa następne pokolenia.

 

Niech wciąż na „Sabałowych Bajaniach” Jan Krzeptowski Sabała, ów niezwykły gawędziarz i muzykant, snuje swoje opowieści ustami tych, którzy tak jak on, nade wszystko umiłował ziemię swoich przodków. „Bajania, bajania, Sabały bajania. Śpiyw, toniec, muzyka od rania do rania”.


Tegoroczne już 46, Sabałowe Bajania odbywać się będą od 7 do 12 sierpnia.

 

Zobacz też:

Stroje kolędnicze http://wiano.eu/article/1432

Góralski karnawał http://wiano.eu/article/1426

Taniec zbójnicki http://wiano.eu/article/1433

Linlada - Majówka http://wiano.eu/article/1676

MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263