wiano.eu
YouTubeFacebook

2012-02-09 Góralski karnawał

Już po raz 40. odbywa się w Bukowinie Tatrzańskiej „Góralski Karnawał”. Aż do niedzieli słychać będzie tam taniec, śpiew i muzykę. Barwne korowody kolędników przejeżdżają bukowiańskie ulice. Trwa karnawałowe szaleństwo: Żywioł, ogień i góralska fantazja!

 

W Bukowinie słychno śpiywanie i granie.
Karnawał sie zacon i kolyndowanie.

 

Fot. Archiwum domu ludowego - Wojciech Kubina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Król Herod i jego świta, Żyd, chłop, baca, diaboł, śmierztecka, turoń, zabawiają widzów i składają życzenia „na scyńście, na zdrowie, na to Boze Narodzynie”.

 

Kolędowanie to dobrowolna wymiana darów. Kolędnicy składają powinszowania, w zamian od publiczności otrzymują gromkie brawa. Bogate i różnorodne stroje kolędników ozdobione są słomą, łańcuszkami, sznureczkami… I jak miło jeszcze popatrzeć na te góralskie stroje.

 

 

Fot. Archiwum domu ludowego - Wojciech Kubina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W ramach „Góralskiego Karnawału” odbywa się konkurs grup kolędniczych. Finalistów poznamy w niedzielę.


Do późnych godzin nocnych trwać też będzie konkurs tańca zbójnickiego i przegląd par tanecznych. Obok tańców drobnyk, krzesanyk, ozwodnyk jest również polka z kropką, polka obyrtka, polka po kole, śtajerki i wiele, wiele innych.

 

Fot. Archiwum domu ludowego - Wojciech Kubina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Żywiołowość młodych, swoboda, dostojeństwo i finezja starszych tancerzy, kolorowe stroje, temperament muzykantów, donośny, radosny śpiew – to to co przyciąga tłumy.

 

Fot. Archiwum domu ludowego - Wojciech Kubina

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ostatni dzień „Góralskiego Karnawału” wypełnią imprezy plenerowe: zawody strzeleckie, zawody narciarskie w strojach regionalnych i oczywiście „Kumoterki”, w skład których oprócz przejazdu kumoterkami wchodzą również zawody w skiringu, ski-skiringu i przejazd zaprzęgami paradnymi. Kumoterki to ozdobne sanie góralskie, w których jest miejsce tylko dla dwóch osób: kumoski i kumotra.

 

Takimi saniami kumoska z kumotrym jeździli w odwiedziny do znajomych, na chrzciny i na słynne jarmaki do Miasta. Kumoter z kumoskom muszą przejechać w kumoterkak jedno okrążenie toru - około 1000 metrów. O zwycięstwie decyduje czas przejazdu, ale oceniane są również stroje, wystrój uprzęży i same kumoterki.


Z imprez towarzyszących „Góralskiemu Karnawałowi” wymienić należy spektakle w wykonaniu Amatorskiego Zespołu Teatralnego im. Józefa Pitoraka z Bukowiny Tatrzańskiej, występy zespołów regionalnych z kraju i z zagranicy, a także, organizowane przez Stowarzyszenie Twórców Ludowych, wystawy i kiermasze, na których prezentowane są prace z zakresu wszystkich dziedzin twórczości ludowej.
 

Rózne karnawały bywajom, dyć wiycie!
Ale bukowiański nolepsy na świecie!

 

Zobacz też:

Taniec zbójnicki http://wiano.eu/article/1433

Kiszenie kapusty http://wiano.eu/article/1434

Góralski Karnawał http://wiano.eu/article/1435

 


MIEJSCE NA REKLAMďż˝

Artyku�y polecane

Najcz�ciej czytane

do góry

Copyright © 2009 Wiano.eu | Wszelkie prawa zastrzeďż˝one
Tworzenie stron Webton.pl

Firma Skrobisz | ul. Osiedlowa 4 | Zielonki-Wieďż˝ 05-082 | woj. mazowieckie | tel.: 691711233 | e-mail: sklep@wiano.eu | NIP: 5221319263